Sport

SCM Politehnica Timișoara, din nou favorită în fața unei nou-promovate

Vor să se trezească din înfrângeri. Etapa a VII-a a Ligii Naționale de handbal programează la Timișoara partida dintre SCM Politehnica și CSM Făgăraș. Jocul va avea loc sâmbătă, 12 octombrie, la ora 17.00, la sala Constantin Jude.

Echipa viola are 6 puncte, cu care se află pe locul al nouălea, în vreme ce nou-promovata din județul Brașov este ultima (locul al 14-lea), fără punct câștigat în șase meciuri. Deci, din nou, trupa viola este favorită certă, dar așa a fost și în alte partide, pe care le-a pierdut handbaliștii având o serie activă de patru eșecuri la rând.

„Am urmărit Făgărașul în înregistrările video ale celor mai recente două meciuri de campionat și au jucat destul de bine cu Constanța și cu Baia Mare. Este un adversar împotriva căruia trebuie să jucăm foarte-foarte serios dacă vrem să câștigăm partida de sâmbătă. Ne aflăm după un insucces acasă, cu Steaua – după multă vreme am pierdut pe teren propriu – și trebuie să facem un meci bun. Respectăm adversarul, dar dacă arătăm handbalul nostru, atât în atac, cât și în apărare, sunt sigur că putem obține victoria”, spune Pero Milosevic, antrenor principal SCM Politehnica Timișoara.

Precedentul joc dintre cele două echipe s-a disputat la 20 mai 2023, la Alexandria, în barajul de promovare/menținere în Liga Națională. Echipa timișoreană a câștigat atunci cu 36-28.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Se stabilesc detaliile Târgului de Paști. Va avea loc în Piața Libertății, între 27 martie și 14 aprilie

Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, în parteneriat cu Centrul de Proiecte și Organizația de…

22 de minute ago

Rețea de trafic de droguri, destructurată! Printre suspecți sunt și cei care aprovizionau copiii criminali din Cenei

Joi, 26 februarie 2026, polițiștii BCCO Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara,…

31 de minute ago

Bucureștiul are cele mai scumpe apartamente din România. La Timișoara creșterea a fost de 10 la sută într-un an

Mitul conform căruia piața locuințelor din Cluj ar fi cea mai scumpă din România este…

O oră ago

A fost semnat contractul de execuție pentru reabilitarea zonei Piața Traian, investiţie de 34 de milioane de euro

Lucrările megaproiectului de transformare a zonei Piața Traian pot începe, după ce Primăria Timișoara a…

O oră ago

Un bunic amnezic a reuşit să ajungă acasă, datorită gestului responsabil al unui timişorean şi al poliţiştilor locali

Datorită gestului responsabil al unui timișorean împreună cu sprijinul polițiștilor locali, un bunic a reuşit…

O oră ago

Electroruga Buzad lansează artileria grea: valul 2 aduce nume internaționale din techno și drum & bass

Și va fi spectacol! Electroruga Buzad ridică miza pentru ediția din 29–31 mai 2026 și…

2 ore ago