Arhiva pentru eticheta: handbal Liga Zimbrilor

SCM Poli, repetentă şi în Cupa României

CSU Suceava a avut parte de câteva zile excelente în Banat, profitând de o echipă a Timişoarei care nu se ridică deloc la nivelul pretenţiilor, degringolada din club fiind evidentă. Vineri, bucovinenii s-au impus în campionat în Sala Constantin Jude cu 34-30, un eşec greu de digerat pentru alb-violeţi care aveau nevoie de succes pentrua

SCM Poli, la cea mai drastică înfrângere în acest sezon

Mult sub grafic. SCM Poli îşi continuă degringolada în elita handbalului românesc. În etapa a 9-a a Ligii Zimbrilor, SCM Politehnica Timișoara a fost învinsă categoric în deplasare de Potaissa Turda, scor 42-29. Cu excepția începutului de meci, în care timișorenii au condus în trei rânduri la câte un gol, jocul a fost la discreția

Poli Timisoara handbal

Conform aşteptărilor! Dinamo se impune categoric pe semicerc în faţa Politehnicii

Dacă la rugby Dinamo a câştigat în mod controversat contra Timişoarei, la handbal partida a fost dezechilibrată, chiar dacă s-a disputat în Sala Constantin Jude. Cu două clase peste ce este în campionat, echipa bucureşteanu a impus un joc modern, în viteză care i-a şi adus o victorie categorică, 35-21. Poli nu a fost niciodată

Poli a dezamăgit din nou. Eşec la limită după ce a pierdut avantaj de trei goluri în ultimele minute

SCM Politehnica Timișoara cedează la un gol diferență pe terenul echipei CSU Suceava. Gazdele au înscris golul victoriei direct din aruncare de la 9 metri, când timpul de joc expirase. Alb-violeții au condus cu 18-14 la pauză, după o primă repriză foarte bună și cu 33-30, în minutul 56, dar au cedat cu 35-34. Echipa

handbal

O nouă deplasare lungă pentru handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara

Etapa a IV-a din Liga Națională de handbal duce echipa viola în celălalt capăt al țării. SCM Politehnica Timișoara va întâlni CSU Suceava, duminică, 17 septembrie, la ora 18,00. Alb-violeții vin după două rezultate de egalitate, la Bacău și cu Clujul, acasă. Au fost meciuri cu răsturnări importante de scor. În plus, echipa are şi

Meci acasă cu o nou-promovată, în etapa a III-a pentru SCM Poli

Handbaliștii de la Poli întâlnesc Universitatea Cluj, sâmbătă, la ora 17.00, la sala Constantin Jude. Partida contează pentru etapa a III-a a Ligii Naționale. Clujenii au participat, luna trecută, la Cupa Poli, dar cele două echipe nu s-au întâlnit nici în prima, nici într-a doua zi a turneului. Jucătorii alb-violeţi vin după o remiză pe

Poli handbal

Se putea mai bine, se putea mult mai rău! Poli obţine un punct pe semicerc la Bacău

SCM Poli Timişoara nu vine cu mâna goală din deplasarea de la Bacău. Două echipe care se luptă să scape de locurile de baraj au oferit un meci echilibrat şi pe muchide de cuţit. S-a terminat 24-24, după 17-13 la pauză şi cu ultimele şase minute fără gol înscris. Bacăul venea după un succes la

Poli pierde pe sirenă contra Constanței și nu mai are șanse de a scăpa de baraj

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara a pierdut în penultima etapă a campionatului, 29-30 (15-10) cu CSM Constanța și nu mai are nicio șansă de a scăpa direct de retrogradare. Ca și anul trecut, echipa bănățeană va trebui să treacă printr-un baraj de menținere/retrogradare. După un început echilibrat de partidă, disputată în Sala Constantin Jude,

handbal

SCM Poli, învinsă în cel mai important meci al finalului de sezon la Vaslui

O adevărată finală pentru evitarea locului de baraj a fost pierdută de SCM Poli. Vasluiul a fost din nou puțin peste echipa bănățeană și s-a impus cu 29-27, după ce în tur câștiga și în Sala Constantin Jude la un gol. Cu două etape rămase de disputat e foarte greu de crezut că SCM mai

Egalul nimanui. Poli a avut victoria în mână, dar a ratat când era mai important

Prim-divizionara de handbal masculin SCM Poli a întâlnit CSM București într-un meci contând pentru etapa a 23-a a campionatului. După 60 de minute de infarct tabela a consemnat egalitatea, 30-30, chiar dacă gazdele au avut trei goluri avans la pauză și puteau închide meciul pe final. Poli avea nevoie de victorie pentru a scăpa de

SCM Poli pierde în Maramureş şi revine pe locurile de baraj

CS Minaur Baia Mare a învins-o pe SCM Politehnica Timişoara cu scorul de 33-31, sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Partida s-a ridicat la nivelul unui meci considerat pe timpuri derby, chiar dacă între cele două echipe există acum o diferenţă de valoare, dar şi

SCM Poli handbal

SCM Poli, meci infernal pe terenul Stelei

Handbaliștii alb-violeţi se deplasează la București pentru meciul din etapa a XX-a a Ligii Naționale, cu Steaua. Partida este programată miercuri, 1 martie, la ora 17.30, și va avea loc la sala Apollo. Adversarul de mâine a realizat rezultate contradictorii în cele mai recente etape: roș-albaștrii au câștigat la Turda (27-23, 11 februarie), au pierdut

handbal

Poli a învins clar cu Suceava şi speră să scape de locurile de baraj

Etapa a XVII-a a Ligii Zimbrilor a opus două echipe dintr-a doua jumătate a clasamentului la sala Constantin Jude, SCM Poli și CSU Suceava. Miza a fost foarte mare, în condițiile în care alb-violeții se puteau apropia la un punct de adversarii de astăzi, în vreme ce bucovinenii puteau lua o importantă opțiune pentru slavarea

Primul examen cu public pentru noul „profesor” al studenţilor! Poli întâlneşte pe semicerc Turda

Liga Națională de handbal mai programează două etape din retur, în acest an. În prima dintre ele, la finalul acestei săptămâni, echipa viola va juca pe teren propriu cu Potaissa Turda. Partida va avea loc sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 17.00, la sala Constantin Jude și va însemna debutul noului antrenor principal, Mihai Rohozneanu,

Succes scontat pe terenul unei nou promovate. S-a pus însă umărul serios

SCM Poli a obținut a treia victorie a sezonului și prima pe teren străin în jocul cu CSM Oradea. Alb-violeții s-au impus aseară, în etapa a VIII-a a Ligii Zimbrilor, cu scorul de 33-30 (10-14). Meciul de handbal a început cu două goluri ale gazdelor, dar jucătorii violeţi au făcut 2-4. Au urmat șase reușite

Altă deplasare, alt meci greu pentru handbalişti

Handbaliștii alb-violeţi joacă la Focșani, mâine, în etapa a VI-a a Ligii Naționale. Partida cu echipa locală CSM 2007 va avea loc sâmbătă, 1 octombrie, la ora 18.30. Alb-violeții vin după succesul cu CSM Odorheiu Secuiesc (35-29, acasă) și sunt în căutarea primelor puncte externe, ei înregistrând anterior trei înfrângeri în deplasare „Ne propunem să

La pas. Poli s-a impus în duelul cu Odorhei

SCM Poli a obţinut a doua victorie în Liga Zimbrilor la handbal masculin, în etapa a V-a, 35-29 cu CSM Odorheiu Secuiesc, după un meci pe care în mare parte la dominat categoric. Primele 25 de minute au fost însă echilibrate, cu răsturnări de scor, oaspeţii dând o replică bună, 3-1 (min. 6), 4-6 (min.

Poli handbal: reunire la 18 iulie, amicale tari și Cupa de vară

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timişoara reia luni, 18 iulie, antrenamentele pentru noul sezon al Ligii Naționale. Alb-violeții vor avea aproape șase săptămâni la dispoziție pentru a pregăti startul. Vizita medicală va fi miercuri, 20 iulie, iar apoi pregătirea va continua pe plan local, unde va avea loc și primul joc de verificare, cu Minaur

Victorie în ultimul minut. Poli a trecut cu mari emoţii de Vaslui

Antepenultima etapă a campionatului a adus o victorie muncită, dar şi dramatică pentru SCM Politehnica. Handbaliştii bănăţeni au învins Vasluiul în ultimul minut, 30-29. Timișorenii au condus la patru goluri diferență la jumătatea meciului, 20-16, după p primă parte pe care au dominat-o. În partea secundă, Vasluiul a revenit pe tabelă, a egalat la 23

Dificil, nu imposibil. Poli înfruntă Potaissa în Liga Zimbrilor

După derby-ul de tradiție cu Minaur Baia Mare, handbaliștii violeţi au în față o nouă echipă solidă cu care trebuie să se ”ia la trântă” în startul anului calendaristic. Potaissa Turda a devenit adversar tradițional în cel mai recent deceniu, rezultatele fiind dintre cele mai diverse. Întâlnirea e programată duminică, de la ora 17, la