Tineri şi… tâlhari! Au bătut un om care le putea fi tată, pentru un telefon

Polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Timișoara sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara au reținut doi tineri bănuiți de săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată. Ulterior, față de cei doi, magistrații au dispus măsura arestării preventive pentru 30 de zile.

În fapt, la data de 19.10.2024, polițiștii au fost sesizați de către un bărbat în vârsta de 49 de ani cu privire la faptul că în timp ce se deplasa spre domiciliul său din municipiul Timișoara, persoane necunoscute l-ar fi lovit și sustras telefonul mobil.

La scurt timp, polițiștii au reușit depistarea și identificarea persoanelor bănuite de comiterea faptei, respectiv 2 tineri de 24 și 26.

În urma probatoriului administrat în cauză cei 2 au fost reținuți pentru o perioadă de 24 de ore și introduși în arest. Ulterior, față de aceștia, a fost dispusă măsura arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile.

Prejudiciul a fost recuperat.

Polițiștii continuă cercetările în vederea documentării întregii activități infracționale a acestora.

Foto: arhivă

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

41 de minute ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

O oră ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

3 ore ago

Vine frigul și vom avea parte și de precipitații

Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…

4 ore ago

„Money for Nothing”, baladă pentru Chiș Culiță

Ca oricare alt funcționar public, și directorul PLM Chiș Culiță este protejat de legea românească…

6 ore ago

Drumul expres Lugoj – Drobeta Turnu Severin are asigurată finanțarea pentru realizarea studiului de fezabilitate

Defuncta A6, devenită între timp drum expres, care va lega Drobeta Turnu Severin și Lugoj,…

o zi ago