Politica

Discuții pe teme fiscale între liderii administrațiilor Timișoarei și Timișului. Simonis vrea impozite mai mici, Fritz cere banii din impozitul pe venit

Politicienii Timișoarei, prezenți la gala Topului Firmelor, vineri seara, nu au ratat nici această ocazie să se împungă, de această dată pe teme, desigur, economice. Dacă Alfred Simonis i-a transmis lui Dominic Fritz că în orașul de pe Bega sunt cele mai mari impozite pe clădiri nerezidențiale din România, primarul orașului a vorbit de faptul că 150 de milioane au fost pierdute de bugetul local după schimbarea modului de calcul a sumelor cuvenite comunităților din impozitul pe venit.

La Timișoara sunt cele mai mari impozite plătite în România pe proprietățile nerezidențiale, adică spații comerciale sau industriale, a spus Alfred Simonis, cel care va prelua luni funcția de președinte al Consiliului Județean Timiș, adresându-se primarul Timișoarei, Dominic Fritz, prezent, de asemenea în sală.

Timp de 35 de ani, Timișoara a fost condusă exclusiv de administrații de dreapta. Asta știm toți. Ceea ce nu știu, vreau să le spunem celor care sunt invitați în această seară alături de noi în Timișoara, Timiș, și anume faptul că în Timișoara se plătesc cele mai mari taxe, impozite pe clădiri nerezidențiale din România, mai mari ca în capitala României, București. Asta înseamnă că fiecare din dumneavoastră plătiți mai mult decât orice alt om de a face român, indiferent cum de a face afaceri în România. Acum e ocazia, săptămâna viitoare, să scădem împreună taxele în municipiul Timișoara”, a spus Alfred Simonis.

Răspunsul lui Dominic Fritz nu s-a lăsat așteptat, el a replicat spunând că guvernul a lăsat bugetul local al Timișoarei fără 150 de milioane de lei, schimbând modul de împărțire al sumelor din impozitul de venit, respectivii bani ajungând acum la bugetul național. Schimbați modul de calcul, a cerut Fritz, indiferent de cine va forma noul guvern.

Problema pentru noi anul acesta a fost, domnule prim-ministru, că ați schimbat modul de calcul, cât din impozitul pe venit pe care toți muncitorii îl plătesc rămân la Timișoara și în Timiș. Și prin acest mod de calcul am pierdut 150 de milioane de lei care s-au dus la București, din impozitul pe venit. Vă rog, indiferent care va fi formula de guvernare din decembrie, să revenim la modalitatea de calcul și să nu luați mai mulți bani din ce câștigăm aici.”, a răspuns Fritz.

Trebuie menționat că ambii politicieni și-au făcut invitații la colaborare în noile mandate.

Ulterior, Fritz a fost în dialog cu primul ministru, Marcel Ciolacu, prezent la eveniment, chiar l-a însoțit în drumul său spre ieșirea din sală.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

16 minute ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

47 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

14 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

17 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

19 ore ago