Social

Inspectoratul Școlar Județean Timiș a primit un premiu onorant într-o gală organizată de Guvern/FOTO

ISJ Timiș este premiant! În cadrul Galei Dezvoltării Durabile – organizată de Guvernul României – Departamentul pentru Dezvoltare Durabilă, instituția timișeană a fost declarată câștigătoarea secțiunii Digitalizare – Administrație Publică.

Gala s-a desfăsurat recent, la București, în studioul TVR, instituția fiind reprezentată de Aura Codruța Danielescu – inspectorul școlar general.

Sub egida Acreditării Erasmus+, ISJTM și-a asumat ca obiectiv instituțional pe termen lung principiul digitalizării, dezvoltând platforma ONE în relația cu angajații, unitățile de învățământ și alte persoane fizice și juridice. Scopul este o instituție fără hârtii, astfel că multe procese birocratice au fost modernizate și îmbunătățite în ultimii ani.

Premiul a fost câștigat în cadrul unui concurs de produse cu caracter digital. Competiția face parte dintr-un amplu program de conștientizare și informare privind cele 17 Obiective de Dezvoltare Durabilă înscrise în Agenda 2030.

Acest program a început în 2021 și se întinde pe durata a 7 ani, urmând a premia în fiecare an campionii câte unui domeniu dintre următoarele: 1. Echitate; 2. Educație; 3. Sănătate; 4. Apă; 5. Schimbări climatice; 6. Consum și producție responsabile; 7. Digitalizare.

Gala dezvoltării durabile va fi difuzată de TVR în perioada următoare.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

În sfârşit, un proiect al Primăriei Timişoara cu care rezonează şi PNL Timiş: asocierea cu Romsilva pentru Pădurea Verde

PNL Timiş a anunţat, prin vocea preşedintelui Marilen Pirtea, că susţine acordul dintre Municipiul Timișoara…

22 de minute ago

Mai mulți violatori, reținuți într-un caz grav de agresiune sexuală asupra unor minore

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Timișoara, sub coordonarea procurorului din cadrul…

32 de minute ago

Alfred Simonis și examenul încrederii publice

Timișorenii nu mai cad în capcana promisiunilor frumos ambalate. Sunt însă atenți la politicienii care…

3 ore ago

„Premierele Timișoarei” într-un tur pietonal din cadrul seriei „Turist la tine acasă”

Timișorenii, dar şi vizitatorii orașului sunt invitați să redescopere spiritul inovator al orașului în cadrul…

4 ore ago

Invitaţie marca As Tour pentru un circuit turistic de top: Istanbul – Ankara – Cappadocia

Agenţia As Tour Timişoara vă propune, în perioada 28 aprile-5 mai, un sejur de vis…

4 ore ago

Lovită pe „zebră” de un șofer certat cu legea și cu bunul simț. S-a întâmplat vineri seara în Timișoara

Accident grav, care cu ușurință putea fi evitat, dar pentru asta șoferul trebuia să respecte…

14 ore ago