Primăria Timişoara

Primăria Timișoara dă aproape un milion de lei pentru schimbul de date cu Szeged, în vederea analizării poluării din oraș

Un singur minut a durat ședința de plen de îndată susținută de Consiliul Local Timișoara, în urma căruia orașul va aloca suma de 869.227,875 lei pentru a participa la proiectului Szeged & Timișoara Data Space for Smart Communities. Acesta va presupune realizarea unui schimb de date cu municipalitatea Szeged, date referitoare la transportul în comun.

Ce presupune acest proiect? Un schimb de date cu partea maghiară, care ar urma să ajute la o mobilitate urbană mai bună, monitorizarea mediului și gestionarea sănătății publice.

”Szeged&Timișoara Data Space (StiDS) va crea schimbări durabile în managementul urban prin partajarea și integrarea robustă a datelor transfrontaliere. Prin îmbunătățirea platformei OVAK din Szeged și a data.primariatm.ro din Timișoara, se va stabili o bază solidă pentru schimbul de date, conducând la îmbunătățiri în mobilitatea urbană, monitorizarea mediului și gestionarea sănătății publice. Aceste eforturi vor construi și menține încrederea în serviciile publice bazate pe date, având un impact direct asupra vieții cetățenilor din ambele orașe. Se va stabili o partajare a datelor transfrontaliere fără întreruperi și eficientă pentru a îmbunătăți managementul urban”, se spune, academic, în documentația aferentă hotărârii adoptate în timp record de consilierii locali.

Proiectul va fi implementat în parteneriat de către administrațiile din Timișoara și Szeged, Compania de Transport Public Szeged (SZKT), Societatea de Transport Public Timișoara (STPT), Universitatea din Szeged, Universitatea Politehnica Timișoara, Clarity Consulting, Griff Soft, Frontier Penta și Rockwood Digital Europe. Potrivit proiectului, în Timișoara va fi montat un nou sistem de senzori pentru colectarea datelor privind poluarea cu PM2.5, NO2, CO, SO2 și O3, utilizând infrastructura digitală existentă prin platforma data.primariatm.ro.

”Primăria Timișoara va coordona integrarea rețelei de senzori cu sistemele STPT, iar datele vor fi procesate în timp real, facilitând măsuri proactive pentru reducerea poluării. Universitatea Politehnica din Timișoara va juca un rol cheie în analiza datelor și va elabora modele predictive pentru gestionarea poluării. Totodată, în cadrul proiectului, platformele digitale existente – OVAK în Szeged și data.primariatm.ro în Timișoara – vor fi actualizate”, transmite municipalitatea.

Proiectul Szeged & Timișoara Data Space optimizează schimbul de informații între cele două orașe, iar modelul implementat va putea fi replicat și în alte orașe europene. Bugetul alocat Primăriei Municipiului Timișoara este de 349.087 euro, iar durata de implementare este de 18 luni de la semnarea contractului.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

INCHIDERE PROIECT „E-SCALATOR – Elevatorul social si civic” SMIS 311359 finanțat din Fondul Social European+, prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027

Fundația Serviciilor Sociale Bethany în parteneriat cu Asociația TIMAR, anunță finalizarea implementarii proiectului „E-SCALATOR –…

2 ore ago

La Giroc merge şi legat cu sârmă! Când tandemul Simonis – Popoviciu confundă oamenii cu gunoaiele

Uşi legate cu sârmă (la propriu), fire electrice ieşite, plafoane dând să cadă. Cam aşa…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 16 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 14.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

15 ore ago

Unde se ia programat apa la început de săptămână: Jebel, Buziaș, Cărpiniș și alte localități

În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

19 ore ago

Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat

Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…

22 de ore ago