Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, deputat de Timiş, îi cere lui Victor Ponta să se retragă din cursa prezidenţială, după ce acesta din urmă a recunoscut că a inundat deliberat România, ca să îi salveze pe sârbi. Grindeanu mai spune că Ponta îl ajută prin candidatura sa pe Nicuşor Dan.
Victor Ponta s-a autodenunţat miercuri seara, în cadrul unui podcast, afirmând, fără să-l întrebe nimeni, că în 2014 ar fi salvat Belgradul cu preţul inundării mai multor localităţi din România. Fostul său prieten, Sorin Grindeanu, ministru al Transporturilor şi deputat de Timiş, pune declaraţia halucinantă a lui Ponta pe seama vanităţii sale, adăugând că acestuia nu i-a păsat niciodată de români, ci doar de propria persoană
“Ca orice om vanitos – Victor Ponta s-a detonat, în plină campanie electorală prezidențială, recunoscând singur că, în calitate de prim-ministru, a ordonat inundarea cu intenție a românilor ca să îi salveze pe sârbi. Și pentru asta a obținut și un folos: cetățenia sârbă. Pe lângă eventuala faptă penală prescrisă și amoralitatea situației, Ponta admite că este mai important Belgradul decât România! Pe scurt: mai importanți sunt prietenii decât gospodăriile și viețile românilor! Dacă cineva mai avea vreo îndoială, aceasta este dovada că Victor Ponta pune mereu românii pe ultimul loc, nu pe primul! Pentru că pe primul loc este mereu el!”, a postat Grindeanu pe Facebook
Drept urmare, el îi cere lui Ponta să se retragă din cursa prezidenţială
“De aceea, cea mai bună soluție pentru români și pentru România este RETRAGEREA LUI VICTOR PONTA din cursa pentru Președinție! Orice zi a lui în această competiție doar îl ajută pe dezastrul Nicușor Dan să ajungă mai aproape de Președinție! Cum spuneam: doar Crin Antonescu poate fi președinte al României!”, a conchis Grindeanu.
Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…
Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…
Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…
Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…
Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…
Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…