Politica

Răzvan Barta este cel mai nou consilier local timișorean. A plecat un PNL-ist, a venit un PSD-ist

Alianţa dintre PSD și PNL de la alegerile locale a schimbat, de marți, componența politică a Consiliului Local Timișoara. Liberalul Cosmin Tabără, devenit vicepreședinte la Agenția Națională pentru Sport, a renunțat la postul de ales local, doar că pe lista comună depusă de cele două partide următorul era un social-democrat.

Vorbim despre Răzvan Barta, de mai mult timp consilierul prefectului Mihai Ritivoiu. El a preluat marți postul rămas liber în urma confirmării acestuia. Tânărul PSD-ist a urmat procedura și a depus jurământul.

Conform CV-ului, Barta a absolvit Facultatea de Drept, unde deține și un master, fiind şi preşedinte al TSD Timişoara.

În acest moment, PNL a rămas cu șase consilieri locali: Simion Moșiu, Adrian Lulciuc, Lorenzo Barabas, Silvia Chițac, Alin Bătrîn și fostul viceprimar Dan Diaconu. De cealaltă parte, PSD ajunge la cinci consilieri, Barta alăturându-se lui Sorin Ionescu, Andra Lăpădatu, Ioan-Alexandru Szatmari și Roxana Iliescu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Campanie de colectare a deșeurilor textile cu predare gratuită, la Şag

RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță o nouă campanile trimestrială pentru…

33 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 22 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 22.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Succes și în plan digital. Aquatim oferă și aplicația mobilă MyAquatim, care are deja peste 15.000 de utilizatori

Societatea Aquatim a intrat cu succes în era digitală și în domeniul relațiilor cu clienții.…

18 ore ago

La Pișchia a fost prima ediție Festivalul de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”

Căminul Cultural din Pișchia a găzduit prima ediție a Festivalului de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”,…

19 ore ago

Socio Claus a fost și în acest an la Universitatea de Vest Timișoara

Pentru al optulea an consecutiv,  Departamentul de Sociologie din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială…

19 ore ago

Detergenți, hârtie igienică sau produse biocide, de aproape cinci milioane de lei. Agenția de Achiziții Publice Timișoara iese la cumpărături

SRL-ul înființat de Primăria Timișoara caută furnizori pentru produse de igienă și curățenie. Firma a…

19 ore ago