Administrația Bazinală de Apă Banat a anunțat că lucrările de punere în siguranță a barajului Porcăreața, de pe Valea Clopodia (afluent al râului Moravița), demarate pe 21 august, sunt aproape finalizate. Ca urmare a acestor intervenții, este protejată nu doar structura barajului, ci și viețile și gospodăriile celor aproximativ 614 locuitori din satul Clopodia, Timiș, aflați în aval.
În aval, s-a intervenit pentru refacerea pereului drept (15 m), unde angajații de la Ape, de la Formația Intervenție Rapidă și Formația Moravița ale SGA Timiș au turnat la fața locului dalele de beton ale taluzului. Totodată, au fost reparați și dinții disipatorului de energie (înălțimea 50 cm), esențiali pentru disiparea energiei apei și prevenirea eroziunilor.
Barajul Porcăreața, construit în 1973 și clasificat în categoria de importanță D, este o lucrare vitală de apărare împotriva inundațiilor, parte a acumulării nepermanente Porcăreața.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…