Folosirea benzii speciale pentru transportul în comun pe bulevardul Take Ionescu, pe o porțiune scurtă, de la intersecția cu strada Înfrățirii și până la Punctele Cardinale, aduce o economie de 2,44 de minute, ne transmite viceprimarul Ruben Lațcău.
Cu ajutorul unui video realizat în trafic, el arată cum autobuzul circulă fără a sta în rând în trafic, și cum pornește mai rapid cu câteva secunde la semafor.
Acel culoar și semaforizarea vor fi acum ajustate, în funcție de cele constatate în trafic. ”Timpul câștigat de timișorenii care circulă cu transportul public pe Take Ionescu (de la Înfrățirii la Punctele Cardinale) e real – cel mai bun a fost 2 minute și 44 de secunde. Iar timpul de parcurs de la Înfrățirii la Punctele Cardinale a rămas aproape același, dimineața, la prânz sau seara. Culoarul verde și semaforizarea cu prioritate pentru transportul public funcționează, iar traficul auto se desfășoară la fel. Monitorizăm fluxurile, analizăm datele și vom ajusta sistemul unde e nevoie. Și continuăm cu tronsonul doi – până la Calea Dorobanților”, spune Lațcău.
Video, AICI
Asociația Femeilor Antreprenor din România (AFAR), Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș (CCIAT) și…
Șoferii care trebuie să se înghesuie pe porțiunea de drum național care ține loc de…
Consiliul Județean Timiș cere opinia societății asupra proiectului de conversie a fostei unități militare U.M.…
Continuitate. Centrul Jutsu UPT organizează, în perioada 21 februarie – 21 martie 2026, o nouă…
“Tipul ăsta arată ca un prostovan care a consumat ceva”; „Simbol al epidemiei de prostie…
O nouă publicație a editurii Art Encounters a văzut lumina tiparului. Este vorba de catalogul…