Sănătate

Institutul Oncologic Timișoara așteaptă transferul finanțării spre Programul Operațional Sănătate

Chiar dacă mulți anunțau deja eșecul proiectului Institutului Oncologic Timișoara, această investiție merge înainte. Se așteaptă hotărârea de guvern de trecere a finanțării, de la un program european spre altul, anunță ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

Hotărârea respectivă va trebui dublată și de alte acte legislative, fiind vorba de o operațiune complicată care implică mai multe organisme.

”Institutul Oncologic din Timișoara, demolarea clădirii vechi, din câte știu, a fost finalizată. Partea de proiectare, de proiect tehnic este finalizat. Acum sunt în procedură la guvern pentru transfer, prin ordonanță de urgență, din PNRR în Programul Operațional Sănătate, cele două ordonanțe care, sigur, adaptează, dacă doriți, legislația astfel încât să fie posibil transferul, dar și finanțarea ulterioară, ținând cont că, foarte important pentru Institutul de Oncologie din Timișoara, structura de implementare este Compania Națională de Investiții, deci avem nevoie de modificări în lanț, din punct de vedere legislativ. Săptămâna viitoare aceste ordonanțe vor fi în Guvernul României și eu cred că în perioada imediat următoare lucrurile pot continua pe noul program de finanțare”, a transmis Rogobete.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

S-a scumpit șoferitul ”eco”, alimentat de la stațiile electrice ale Primăriei Timișoara

Șoferii timișoreni care au autovehicule electrice și folosesc stațiile de alimentare deținute de Primăria Timișoara…

4 ore ago

Afluenţă de cereri, în Timișoara, pentru noua Carte Electronică de Identitate

Direcția de Evidență a Persoanelor Timișoara informează că, până la finalul lunii noiembrie, au fost…

7 ore ago

Avize de access auto în zona Cetate, prelungite automat până la sfârșitul lunii ianuarie 2026

Primăria Timişoara anunţă că avizele de acces auto în zona Cetate vor fi prelungite automat…

7 ore ago

Pentru elaborarea noului PUG, locuitorii comunei Moşniţa Nouă sunt consultaţi prin intermediul unui chestionar

Comună aflată în continuă dezvoltare, Moşniţa Nouă are nevoie de un nou Plan Urbanistic General…

10 ore ago

Tânăr reținut pentru tâlhărie calificată în Lugoj

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Lugoj au reținut un tânăr de 25 de ani, bănuit…

13 ore ago

Iluminatul public de pe 66 de străzi din Timișoara va beneficia de modernizări de șase milioane de lei, fonduri nerambursabile

Timișoara va primi șase milioane de lei, fonduri nerambursabile, pentru îmbunătățirea iluminatului public, de la…

14 ore ago