Sport

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu Tabor Foundation organizează între Crăciun și Anul Nou un turneu cu multe vedete și un minifotbal de calitate.

Vorbim despre Trofeul Tabor la minifotbal, care este o competiție caritabilă venită să sprijine acțiunea de suflet a Fundației Tabor: „Un Turneu, 50 de Destine”!

După Orșova, Oradea sau Paris, caravana competiției se oprește la Timișoara, în Sala Constantin Jude, unde sâmbătă și duminică (27-28 decembrie) 17 echipe se vor întrece nu pentru un trofeu, ci pentru o cauză nobilă. Strângerea de fonduri pentru construirea celui mai mare orfelinat din zonă, un centru de 1500 mp, ridicat la Orșova, care va deveni nu doar un adăpost, ci o familie, pentru 50 de copii.

Își vor da concursul nume arhicunoscute ale fotbalului autohton: Steliano Filip, Gabi Torje, Iasmin Latovlevici, Romario Benzar, Eric de Oliveira, Alin Roman, Cristian Scutaru, Deian Sorescu, Dani Benzar, Sebastian Mailat, Carlo Casap, Doru Andrei, Ștefan Dobre, Roberto Voin, Alex Curtean sau Belu Iordache, etc… Mulți dintre ei au jucat la Timișoara și se întorc cu plăcere pe Bega pentru a împărți terenul cu foști coechipieri sau pentru a se implica în acțiuni caritabile.

Cu ocazia acestui turneu, mai multe tricouri ale unor jucători români vor fi scoase la licitație.

Competiția din vechea Olimpie debutează sâmbătă, la ora 13:00. Duminică vor avea loc ultimele meciuri din grupe (de la ora 13:00) iar finala este programată în jurul orei 20:00.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Momente magice și la Facultatea de Macanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

6 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

7 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

7 ore ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

9 ore ago

Vine frigul și vom avea parte și de precipitații

Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…

10 ore ago

„Money for Nothing”, baladă pentru Chiș Culiță

Ca oricare alt funcționar public, și directorul PLM Chiș Culiță este protejat de legea românească…

12 ore ago