Administratie

Parcul Zurich din zona Telegrafului revine la dimensiunea reală. Primăria Timișoara a mai recuperate un teren ocupat ilegal

Primăria Timișoara anunţă că reîntregește parcul Zürich prin recuperarea unui teren de peste 1.000 mp ocupat ilegal de construcții. În baza dispoziției primarului Dominic Fritz, echipele municipalității au început demolarea gardului de împrejmuire, a terasei, precum și desființarea parcării la sol care îngrădeau domeniul public.

Ulterior, bucata de teren va fi amenajată pentru a fi parte integrantă a parcului și va fi redată comunității locale.

„Cu fiecare nou caz descoperit înțelegem tot mai bine amploarea jafului din patrimoniul orașului. În situația de față, terenul pe care s-a construit este, de fapt, o bucată dintr-un parc de cartier, definit ca spațiu verde încă din 1950. Faptul că ocuparea ilegală a parcului durează deja de ani de zile, nu ne poate opri să restabilim dreptate și ordine azi. Vreau să fie foarte clar: atunci când se construiește în parc, pe trotuar, pe stradă, în piață, nu există nicio lege care să permită intrarea în legalitate. Nu vorbim despre interpretări sau zone gri, ci despre un furt din patrimoniul orașului, care nu poate fi și nu va fi legalizat sau ignorat cât sunt eu primar”, spune primarul Dominic Fritz.

Municipalitatea a inițiat procesul de recuperare a unui teren public, ocupat ilegal, prin desființarea gardului, terasei și parcării amenajate pe acesta. Suprafața de 1.164 mp face parte din terenul Parcului Zürich și a fost ocupată de un hotel din apropiere, convertit la începutul anilor 2000 din bloc de garsoniere în funcțiunea actuală. (Este vorba de hotelul Royal Plaza.) Această suprafață reprezintă aproximativ 10% din parc.

În urma lucrărilor de demolare, Primăria Timișoara va reîntregi parcul cu amenajări care să le completeze pe cele existente.

Serviciile de demolare sunt asigurate de WBW Logistic în baza unui acord cadru cu Municipiul Timișoara. Costurile de desființare a construcțiilor fără autorizație vor fi suportate de beneficiarii acestora.

“Prin această acțiunea, Primăria Timișoara continuă procesul de recuperare a domeniului public din oraș care a fost ocupat fără drept. Scopul este ca aceste spații, care aparțin tuturor timișorenilor, să revină și să fie utilizate de comunitatea locală”, au mai transmis reprezentanţii municipalităţii.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Primăria Sânnicolau Mare, negocieri pentru a recupera în integralitate Castelul Nakó, “bijuteria” celui mai vestic oraş din România

Monument istoric de interes naţional, Castelul Nakó din Sânnicolau Mare este considerat cartea de vizită…

O oră ago

Avantajul terenului propriu! Timișoara a învins după un meci nebun de baschet echipa din Sibiu

A opta victorie consecutivă pentru echipa de baschet în sala "Constantin Jude" a venit după…

O oră ago

Justiția între ticăloșie și prostie

Aproape zilnic auzim lucruri odioase despre oameni deosebit de agresivi care-și omoară consoarta și dispar…

3 ore ago

Gașca Zurli, spectacol gratuit susținut la Iulius Town Timișoara, în acest weekend

Duminică, 1 februarie 2026, în Foodcourt din Iulius Town, sunteți așteptați cu mic și mare…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 29 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 29.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

Viceprimarul Ruben Laţcău reacționează după apariția unui graffiti cu atac la adresa USR, la Pasajul Solventul

De scurt timp, pe unul dintre zidurile Pasajului Solventul a apărut desenat un graffiti care…

16 ore ago