Categories: SănătateUltima ora

Se reia concursul pentru manager la Spitalul „Louis Turcanu”

Primăria Timișoara și Consiliul de Administrație al Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” organizează cel de-al doilea concurs pentru ocuparea postului de director, după ce prima tentativă a eșuat, deoarece candidații nu au obținut notă de trecere.

Concursul va avea loc în perioada 26 – 31 ianuarie, iar dosarele de înscriere se pot depune până în 16 ianuarie la registratura primăriei. Proiectul cu care, obligatoriu, candidații trebuie să se prezinte la concurs are tema „Eficientizarea activității desfășurate de Spitalul «Louis Țurcanu» Timișoara” și trebuie să cuprindă analiza, evaluarea și eficientizarea serviciilor se sănătate furnizate de spital, a situației economico-financiare, analiza resurselor umane și planul de management pe perioada mandatului.
La Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Timiș, spitalul figura, la sfârșitul lunii noiembrie, cu o datorie de 3,9 milioane de lei, către diferiți furnizori de servicii medicale și medicamente. Mihai Gafencu, unul dintre candidații la primul concurs, care a ocupat în trecut fotoliul de director al spitalului, încă nu s-a hotărât dacă se va înscrie la noul concurs. „ Habar n-am ce o să fac, mai am timp să mă hotărăsc. Mă reține, oarecum, modalitatea în care s-a organizat concursul prima dată. Am înțeles că există niște contestații pentru organizarea concursului, nu știu în ce stadiu sunt”, spune medicul. „Într-adevăr au fost depuse plângeri împotriva modului ilegal de organizare a concursului. Am solicitat Primăriei Timișoara să ne depună normele de organizare a concursului, pentru că nu pot să mă pronunț doar în baza unor petiții. Asta s-a întâmplat înaintea sărbătorilor, încă nu am primit documentația, dar primăria se află în grafic pentru că are la dispoziție 30 de zile ca să ne răspundă”, a spus Mircea Băcală, prefectul de Timiș.

Share
Published by
Artemia Simeria

Recent Posts

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

7 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

7 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

8 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

8 ore ago

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

11 ore ago