Categories: Stiri nationale

Senatorul de Timis Gheorghe David ramane secretar al Senatului

Plenul Senatului a aprobat, luni, componența nominală a noului birou permanent, în formula stabilită în cadrul negocierilor de către liderii grupurilor parlamentare.

În această sesiune parlamentară, actuala putere va avea majoritate în biroul permanent, deținând șapte din cele 13 funcții. Cele mai multe funcții revin PDL, ce va avea un vicepreședinte, Alexandru Pereș, care a deținut această funcție de la începutul legislaturii, trei secretari, Gheorghe David, Orest Onofrei și Petru Filip, și un chestor, fostul ministru al Transporturilor, Radu Berceanu. Grupul PSD va avea câte o funcție de vicepreședinte, secretar și chestor, cu una de secretar în minus față de sesiunea anterioară. Funcția de vicepreședinte îi va reveni lui Ioan Chelaru, cea de chestor, lui Gheorghe Marcu, iar cea de secretar, lui Adrian Țuțuianu. PNL și UDMR au același număr de funcții. Funcția de vicepreședinte care a revenit grupului PNL+PC va fi deținută de senatorul conservator Dan Voiculescu, iar cea de chestor, de liberalul Dan Radu Rușanu. Functia de chestor ce a revenit UDMR va fi deținută, în continuare, de senatorul Verestoy Attila. Grupul independenților l-a nominalizat, pentru funcția de vicepreședinte, pe senatorul Cristian Diaconescu. Noul birou permanent se va reuni într-o primă ședință marți, la ora 13.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

7 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

9 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

9 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

10 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

10 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

11 ore ago