Fiul primarului oraşului Deta, Bogdan Daniel Roman, în vârstă de 32 de ani, este cel mai căutat om din județ. El a înjunghiat, în noaptea de sâmbătă spre duminică, trei tineri. Apoi a dispărut fără urmă, împreună cu prietenii care îl însoțeau.
O adevărată beizadea, profitând de statutul tatălui său, Bogdan Roman nu e la prima ieșire în decor. Agresiv şi amator de senzaţii tari, în iunie 2008 a fost implicat în agresarea halterofilului arădean Traian Cihărean, bătut cu răngile în faţa Hotelului Continental din Timişoara. Anul trecut, în decembrie, fratele lui, Călin Roman, l-a snopit în bătaie, într-un bar din Deta, pe Ciprian Coteț, membru al Tineretului Social Democrat. În Deta se ştie că Bogdan Roman a facut parte dintr-o grupare interlopă condusă de Alin Oiţă, în prezent fugit în Italia, dar şi că era implicat în traficul cu ţigări.
Altercaţia din noaptea de sâmbătă spre duminică s-a produs terasa „Tabu”. Din primele informații, asistat de trei prieteni de pahar, Roman ar fi înjunghiat trei tineri. Doi dintre ei au ajuns la Spitalul de Urgenţă din Timişoara. Gartner Bogardo a fost înjunghiat în spate, iar Ştefan Alexandru, în zona umerilor. A treia victimă, Petru Iung, a primit îngrijiri la spitalul din Deta. Imediat după atac, fiul primarului din Deta a dispărut, împreună cu prietenii care îl însoțeau. „Am descoperit prima victimă, a fost adusă la maşină, cu plăgi multiple tăiate la ambele braţe, cu hemoragie masivă, dar stabil, fără alte complicaţii. Am înţeles că a mai fost o victimă, cu o plagă tăiată pe spate, paralelă cu coloana vertebrală, de la regiunea omoplatului, până jos, în lombe”, a declarat Florin Cobza medic la spitalul din Deta.
Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru săvârşirea infracţiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, vătămare corporală şi port de armă albă în locurile publice. Se pare că, săptămâna trecută, un alt bărbat din Deta a fost înjunghiat de Bogdan Roman, dar nu a depus plângere. Petru Roman, primarul din Deta, nu a putut fi găsit, având telefoanele închise.
Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…
Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…
Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…
Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…
Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…
George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…