Categories: Cultura

O scrisoare pierduta… bine gasita pe scena Nationalului

Va înceta Caragiale să fie actual în România? Probabil niciodată. Ada Lupu a făcut o montare de excepţie a „Scrisorii pierdute”, iar aplauzele de vreo jumătate de oră din seara premierei au arătat încă o stagiune care începe sub sub semne bune.

Montarea textului clasic al “Scrisorii pierdute”, semnată de Ada Lupu, directorul Naționalul timișorean, este, cu siguranță, ceva ce nu trebuie ratat. Mixul regizoral este unul delicios: de la ţinutele foarte actuale şi sexi, semnate de Alina Lăţan, combinate cu vorba caragialescă, până la muzica lui Cari Tibor şi balonaşele de săpun care se sparg pe scenă, totul compune o comedie de factură nouă, care îi pune pe gânduri pe cei mari şi-i face să râdă, în hohote, pe cei mici.
Celor care nu au înţeles încă exact cum stă treaba cu politicienii într-o Românie care tot exersează democraţia de 20 de ani şi ceva le recomandăm, din nou, piesa, pentru că vor avea parte de o lecţie absolut crudă, dar necesară de adevăr. Măcar pentru discursul lui Ion Rizea, un Nae Caţavencu absolut fabulos şi care face să-ţi dea lacrimile şi să te inunde emoţia de-atâta „trăire” politică ad-hoc, menită să cucerească electoratul. Distribuţia completă este formată din Colin Buzoianu, Vladimir Jurăscu, Romeo Ioan, Victor Manovici, Cătălin Ursu, Ion Rizea, Bogdan Spiridon, Adrian Jivan, Ionuț Pârvulescu, Călin Stanciu jr. și Claudia Ieremia. Ada Lupu este o regizoare ale cărei spectacole au acelaşi numitor comun: o logică şi o fluenţă imbatabile, dublate de o energie mereu proaspătă şi de un simţ al umorului care umanizează într-o notă pe cât de personală, pe atât de general valabilă textele pe care le alege. Scenografia “Scrisorii pierdute” este semnată de Zsolt Fehervari, costumele îi aparțin Alinei Lățan, muzica e compusă de Cari Tibor, iar light design-ul, lui Lucian Moga. Spectacolul se va mai juca pe 13 şi 25 octombrie, de la ora 19, în Sala Mare a Naţionalului. Biletele costă 10, respectiv 20 de lei şi pot fi cumpărate inclusiv on-line de pe pagina web a TNT, www.tntimisoara.com.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

O oră ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

2 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

3 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

3 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

3 ore ago

Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean…

3 ore ago