Categories: EconomicUltima ora

Taxa auto va deveni taxa de poluare

Taxa de primă înmatriculare, modificată săptămâna trecută, ar putea dispărea definitiv, în mai puţin de un an. Ea ar urma să fie înlocuită cu o taxă de poluare, care va depinde de noxele eliminate de fiecare automobil şi va fi plătită de fiecare posesor de maşină.

Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, vrea ca de la jumătatea anului viitor sau începutul anului 2013 să elimine taxa auto de primă înmatriculare, urmând ca autovehiculele să aibă o carte verde care să certifice gradul de poluare. Declaraţia a fost făcută în timpul unei vizite în judeţul Argeş. „Am intenţia de a introduce, probabil de la jumătatea anului viitor, dacă e posibil, dacă nu de la 1 ianuarie 2013, o carte verde. Aceasta înseamnă, ca şi în alte state, că în fiecare an trebuie să te duci la RAR şi să verifici noxele care ies din eşapamentul maşinii. Dacă nu corespund normelor, trebuie să-ţi repari maşina”, spune Borbely. Oficialul a explicat că, în aceste condiţii, toată lumea va plăti. „Atunci vom renunţa la taxa de prima înmatriculare şi toată lumea va avea acelaşi statut, de «cel care poluează plăteşte». Din păcate. toate maşinile, chiar dacă sunt mai noi, poluează”, a afirmat ministrul Mediului. Actuala taxă auto a fost redusă, săptămâna trecută, cu 25%. Cei care au plătit mai mult, raportat la noile calcule, vor primi înapoi diferenţa de bani. Noutatea este că taxa va fi aplicată, de acum încolo, la prima vânzare a maşinilor înmatriculate înainte de 2007.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

3 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

3 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

4 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

5 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

5 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

5 ore ago