Categories: SocialUltima ora

La 12 ani, exploatata sexual de o retea de proxeneti-boschetari / FOTO

La 12 ani nu știe să scrie sau să citească, dar a ajuns maestră a sexului pe bani, pe străzile rău famate ale Timișoarei. Este povestea incredibilă a unei fetițe din Covasna, exploatată de o rețea de prostituție infantilă pusă la punct de câțiva tineri fugiți de acasă și crescuți, la rându-le, pe stradă.

O rețea de proxeneți boschetari a fost destrămată la Timișoara, membrii ei fiind acuzați de constituire a unui grup infracţional organizat în scopul comiterii infracţiunilor de trafic de minori, trafic de persoane şi proxenetism. „Gruparea, coordonată de patru persoane, racola, găzduia, transporta şi exploata minore care proveneau din familii dezorganizate sau din centre de ocrotire socială. Tinerele erau exploatate sexual, în cursul nopţii, pe principalele căi de acces în municipiul Timişoara, iar peste zi cerşeau în zona centrală a oraşului”, spun poliţiştii de la Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate.
Dincolo de știrea seacă a reținerii unor proxeneți șochează povestea. Fetele trimise „la produs” sunt, în realitate, niște copile. Cea mai mare dintre ele are 15 ani, iar cea mai mică, de altfel și cea mai profitabilă pentru rețea, are doar 12 ani. Olga nu a mers nici măcar o singură zi la școală. Nu știe nici să scrie, nici să citească, dar, la 12 ani, știe exact valoarea ei pe stradă: 50 de lei pentru sex oral, 100 de lei pentru sex normal. Le-a spus anchetatorilor că și-a început viața sexuală la 10 ani, când a devenit iubita unui boschetar pe nume Ilie Radu, zis Petre. Pentru el a plecat de acasă, din județul Covasna, și a ajuns la Timișoara. Iubitul ei este cel care a scos-o „la produs”. „Seara ieșeam la stradă, pe Calea Aradului, împreună cu celelalte fete. Întrețineam raporturi sexuale cu diferiți clienți. Eu făceam circa 100 de lei pe seară, bani pe care îi foloseam ca să cumpărăm mâncare și țigări”, a povestit copila. Ca să nu stea degeaba, peste zi era trimisă la cerșit. E atât de naivă, încât nu i se pare nimic anormal în această situație, pentru că e convinsă că îl iubește pe „Petre”.
La începutul anului, Olga și alte două fete au încercat să fugă la un centru de zi pentru copiii străzii. Așa au intrat pe fir anchetatorii. Au aflat astfel că frații Ilie Radu și Ioan Lică și cumnatul lor, Sandor Balas, au racolat minorele pe care le trimiteau să cerșească sau să se prostitueze. Din rețea făcea parte și Ramona, sora lui Radu și Lică, toți trei fugiți de mici de acasă, din Reșița. Ramona a fost și ea prostituată, dar acum are doi copii, așa că s-a retras din „meserie”, preferând să facă pe matroana.
Gianina a plecat de acasă, din Măureni, în vacanța de iarnă, să caute un prieten, la Timișoara. În tren s-a întâlnit cu Olga și anturajul ei, care au convins-o să vină cu ei. A fost trimisă imediat la „muncă”. „Seara, mi-au propus să mergem în oraș. Ramona mi-a dat niște haine, m-a machiat, fără să-mi spună unde mergem. Am ajuns pe Calea Aradului, iar Ramona mi-a dat trei prezervative și mi-a zis că de acum va trebui să produc pentru ei. I-am spus că nu vreau să fac așa ceva, dar mi-au spus că nu am de ales”, povestește fata de 15 ani. Avea trei sau patru clienți pe zi și, de atunci, doar în noaptea de Crăciun și în cea de Revelion nu a fost obligată să „lucreze”. „Olga avea mult mai mulți clienți decât mine. Uneori mergea cu clienții la hotel”, mai spune Gianina. Anica nu a fost trimisă să se prostitueze, pentru că e șchioapă. În schimb, era obligată să cerșească prin intersecții, sub stricta supraveghere a unuia dintre băieți. „Am cerșit de dimineața până seara, în fiecare zi, și toate sumele obținute ne erau luate”, a povestit fata de 14 ani.

[nggallery id=1136]

Share
Published by
Alecsandra Stanici

Recent Posts

Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…

8 ore ago

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…

8 ore ago

Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO

Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…

8 ore ago

Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei

Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat…

9 ore ago

În câteva zile demarează lucrările de extindere la patru benzi a drumului județean dintre DN 69 și Sânandrei

În scurt tip, drumul care leagă DN 69, Timișoara – Arad, de Sânandrei intră în…

9 ore ago

Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018

Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă…

10 ore ago