Amenzi de 7.400 de lei dupa prima zi de controale la „acvariu”

Polițiștii locali s-au executat rapid și, la o zi după dispoziția dată de primarul Nicolae Robu, au ieșit la amendat firmele care își desfășoară activitatea în „acvariul” din Piața Victoriei. Edilul șef a cerut, luni, controale zilnice în acest loc.

Societăţile comerciale care uncţionează în incinta construcţiei din sticlă situată în Piaţa Operei au fost vizitate, marți, de polițișiții locali, care au dat, în total, șapte amenzi. Acestea au ușurat conturile firmelor găsite în neregulă cu 4.400 de lei.

Amenzile au fost date pentru neafişarea datelor de identificare – 200 lei; desfăşurarea de activităţi de alimentaţie publică fără personal calificat –două amenzi a câte 400 lei; neafişarea datelor de identificare a societăţii – două amenzi a câte 400 lei; lipsa contractului de prestări servicii de salubrizare pentru colectarea deşeurilor – 1.500 lei; neasigurarea gestionării corespunzătoare a deşeurilor menajere şi reciclabile – 1.000 lei;

Alte patru societăţi comerciale au fost invitate la sediul Poliţiei Locale pentru verificarea documentelor privind activitatea comercială şi gestionarea deşeurilor.

De asemenea, inspectorii de la Instituţia Arhitectului Şef au întocmit proces-verbal de constatare a contravenţiei, privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Arhitectul șef a decis, în acest caz, desfiinţarea construcţiilor şi aducerea terenului la starea initial, dar şi o amendă de 3.000 lei.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

3 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

4 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

6 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

6 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

8 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

10 ore ago