Inaugurat electoral, în mare viteză și neterminat, Parcul Copiilor e departe de a fi 100% la dispoziția celor mici. Mai mult decât atât, are lacăt pe porți în fiecare luni și nici bărcuțele, și nici trenulețul de 80.000 de euro nu pot fi folosite decât cel mult trei ceasuri pe zi.
Gheorghe Ciuhandu și-a adus nepotul să taie panglica inagurală a Parcului Copiilor, în speranța că-i va crește cota electorală favoritului său în cursa pentru primărie, Adrian Orza. Nu a reușit, iar investiția de două milioane de euro, inaugurată în pripă, nu l-a propulsat pe țărănist în fruntea orașului.
La nici două săptămâni de la deschidere, a venit surpriza. Pe 11 iunie, când a fost clar pentru toată lumea că țărăniștii au pierdut Primăria Timișoara, parcul a fost închis prima dată. Pe 18 iunie, situația s-a repetat. În plus, pe aleile parcului au apărut angajații Direcției de Mediu, în frunte cu Vasile Ciupa, care au supervizat executarea diverselor lucrări rămase neterminate. „Parcul este închis luni, pentru continuarea lucrărilor de amenajare”, spune Călin Fiat, șeful Serviciului Mediu din PMT.
Nici în restul zilelor, deși parcul este deschis, copiii nu au decât acces limitat la unele jocuri. Bărcuțele plutesc numai trei ore, între 10 și 13, iar caruselul este deschis tot atât, dar între 14 și 17. Mult discutatul trenuleț pentru care municipalitatea a plătit 80.000 de euro funcționează și el cu program limitat. Cei mici se pot bucura de jucăria atât de costisitoare doar între orele 17 și 19. În rest, garnitura colorată stă la „încărcat”, pentru că nu are o autonomie care să-i permită să circule toată ziua.
Întărire la mijloc, dar și „problema juniorului” rezolvată! Mijlocașul Raul Ailenei (18 ani) a semnat…
Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…