Categories: Social

Ajutati un copil sa mearga la scoala!

Peste câteva zile începe școala și, din păcate, nu toți copiii au parte de cele mai bune condiții pentru a învăța. Puteți face acum o faptă bună și să întindeți o mână de ajutor Fundației Rudolf Walter, care organizează campania „Vreau să învăț!”.

Kinderzukunft, Fundația Rudolf Walther, organizator al campaniei “Vreau să învăț!”, vrea să asigure celor 150 de copii dezavantajați pe care îi are în grijă toate cele necesare pentru a începe noul an școlar. Timișorenii sunt invitați să sprijine un copil să meargă la școală. Fiecare dintre cei are nevoie de ghiozdan, rechizite, îmbrăcăminte și încălțăminte.

„În cei 18 ani de activitate, fundația a asigurat creșterea, îngrijirea și accesul la educație a peste 1.000 de copii și tineri orfani sau proveniți din familii sărace. Costurile legate de educație cresc de la un an la altul. Pentru a susține un copil în școală este mereu nevoie de rechizite, ghiozdane, cărți, dar și de haine și încălțăminte adecvate. De aceea, avem nevoie de implicarea cât mai multor persoane generoase, dispuse să investească în viitorul copiilor“, spune Cristian Popescu, directorul organizației.

Cei care doresc să se implice în această campanie pot cumpăra ghiozdanul și rechizitele pe care vor să le ofere sau pot dona o anumită sumă de bani, din care vor fi achiziționate cele necesare pentru unul sau mai mulți copii. Pentru mai multe informații puteți contacta fundația la numărul de telefon 0256-292542 sau pe e-mail.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

11 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

11 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

12 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

12 ore ago

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

15 ore ago