Categories: Invatamant

Lacat pe scoala din Masloc, din cauza datoriilor

Un milion de lei. Atât are de primit constructorul școlii din Mașloc, care s-a săturat să aștepte de doi ani banii care i se cuvin. Luni a închis școala, astfel că în jur de 100 de copii au fost trimiși acasă. Momentan, soluții nu există, deși secretarul de stat Stelian Fedorca a promis rezolvarea situației în câteva ore.

Lucrările la școala din Mașloc au început în 2007 și s-au finalizat în 2010. Ministerul Educației ar fi trebuit să plătească, la vremea respectivă, 750.000 de lei către constructor. Banii nu au fost achitați niciodată, astfel că, în prezent, s-a ajuns la o datorie de peste un milion de lei, cu tot cu penalizări și taxe către executorul judecătoresc. Luni, constructorul a pus lacătul. În luna februarie, tot el permisese ca în școala neplătită să se ține ore.

Inspectorul școlar general adjunct Aura Danielescu, fostul director al instituției, cunoaște perfect situația. „Prima sentinţă definitivă şi irevocabilă a venit în septembrie 2012. Atunci ni se punea în vedere să plătim datoriile la firmă. În februarie 2012 am intrat în acea clădire cu acordul verbal al constructorului, am stat efectiv pe stradă o lună. Datoriile însă au rămas.

Am transmis la prima oră o informare doamnei ministru al Educaţiei şi aştept un punct de vedere al ministerului. Suma efectivă nu era foarte mare, dar a crescut considerabil din cauza penalizărilor şi a executorului judecătoresc”, spune inspectorul şcolar general adjunct Aura Danielescu.

Cei peste 100 de copii de școală primară și grădiniță au fost trimiși, luni, acasă. În aceeași zi, secretarul de stat Stelian Fedorca, venit la Timişoara pentru a discuta cu sindicaliştii din învăţământ, a reacționat. „În câteva ore vom găsi o soluţie. Această unitate nou creată a fost începută în 2007, printr-o hotărâre de guvern, s-au efectuat lucrări într-o valoare mare. O să am o discuţie cu autorităţile locale. Știu doar că acel contract a fost semnat între centrul bugetar şi firma care a câştigat licitaţia în 2007. Voi lua legătura cu cei implicaţi să găsim o soluţie”, a declarat Fedorca.

La această oră încă nu se ştie cât vor fi nevoiți să stea acasă preşcolarii şi elevii de clasele I-IV de la Maşloc.

Share
Published by
editor

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

3 ore ago

Poli Timişoara continuă să conducă în clasamentul provizoriu play-off, chiar şi după două meciuri mai puţin reuşite

În pofida a două meciuri mai puţin reuşite, la Pecica şi acasă cu Unirea Alba…

3 ore ago

Se pregătește o nouă ediție la HackTM, una extinsă, desfășurată pe parcursul a șase zile

Asociația Banat IT anunță lansarea oficială a HackTM 2026, ediția din acest an a hackathonului…

4 ore ago

“Becali”, şeful AUR Deta, “puşcaşul” de la miezul nopţii. Pe banii făcuţi din contrabandă cu ţigări/Video

Şeful AUR din oraşul Deta este un anume Florea Gabriel Diamandescu, cunoscut de toată lumea…

4 ore ago

Angajatorii din Timiș, invitați la un seminar privind modificările legislative și facilitățile pentru ocuparea forței de muncă

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, împreună cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de…

4 ore ago

Un nou plen record la CLT. Trei proiecte au fost votate în 2,54 minute

Consiliul Local Timișoara tinde să fie cel mai eficient din țară. În doar 2,54 de…

5 ore ago