Categories: AlegeriUltima ora

Conform BEC, Timisul e pe ultimul loc la prezenta la vot

Județul Timiș este ultimul în ceea ce privește prezența la vot până la ora 10. Biroul Electoral Central a prezentat datele măsurătorii oficiale, care arată că, în primele două ceasuri, au trecut pe la secțiile de votare 4,52% din români. La alegerile locale, la aceeași oră, votaseră de două ori mai mulți oameni.

Datele de la BEC spun că 4.67% din electoratul urban a ieșit la vot, în timp ce în mediul rural prezența a fost de 4,32%. Au fost peste media națională 17 județe.

Cei mai harnici alegători sunt în Teleorman – 8,38%, Brăila – 7,43%, Constanța – 7,37%, Călărași – 7,36%. Pe ultimele locuri sunt Timiș, cu o prezență la vot de 2,37%, Sibiu – 2,86% și Arad – 2,91%. În Timiș, în mediul urban, prezența a fost de 2.66%, iar în mediul rural, 1,99%.

Comparativ, la alegerile locale din luna iunie, până la ora 10, prezența la urne a fost de 8,99%. În mediul rural, prezența a fost de 10,6%, iar în orașe, de 7,81%. În județul Timiș trecuseră pe la secții 7,49% din cei care au drept de vot.

Share
Published by
editor

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

5 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

7 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

7 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

8 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

9 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

9 ore ago