Decanul de vârstă al consilierilor locali, Traian Stoia (PSD), a devenit oficial viceprimar al Timișoarei. Noul viceprimar este convins că frații Cristescu, al căror angajat/asociat este, ar putea veni cu un un know-how în primăria condusă de Nicolae Robu.
Traian Stoia nu putea avea emoţii la vot, în condițiile în care avea garantat sprijinul majorităţii. Emoţii nu au fost însă nici de cealaltă parte a baricadei. Niciunul dintre aleşii locali PD-L, PNŢCD sau PP-DD nu a votat împotriva lui Stoia. Acesta a devenit viceprimarul Timişoarei cu 20 de voturi „pentru” şi șase abţineri. Fostul viceprimar Sorin Grindeanu a luat parte la ceremonia de învestire în funcţie a lui Stoia. Săptămâna trecută, sexagenarul politician a primit votul colegilor din Biroul Permanent Judeţean al PSD Timiş pentru funcţia de viceprimar.
Întrebat cum comentează faptul că i s-a pus eticheta de „om al fraților Cristescu”, Traian Stoia a avut numai cuvinte de laudă vizavi de cei doi celebri afaceriști. „Traian Stoia este mândru că este asociat cu frații Cristescu, care sunt niște oameni de afaceri deosebiți, oameni inteligenți, care au văzut globul ăsta în lung și în lat și pot veni cu idei pentru Primăria Timișoara”, a comentat viceprimarul, vorbind despre el la persoana a treia, prerogativă a regilor sau a… oamenilor infatuați. Pe lângă aducerea ideilor fraților Cristescu în primărie (dacă nu cumva au ajuns deja), Stoia și-a propus să stopeze și „sifonarea banului public”.
Vorbim de cel mai important transfer al anului la Politehnica. Un jucător cu un CV…
Astăzi, 19 ianuarie 2026, polițiștii Secției 5 Urbane Timișoara au fost sesizați de către o…
Întărire la mijloc, dar și „problema juniorului” rezolvată! Mijlocașul Raul Ailenei (18 ani) a semnat…
Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…