Fiindca nu sunt bani, Timisoara ramane cu toate cablurile pe stalpi

Încă o hotărâre de consiliu local este trecută cu vederea și de actuala administrație. Sfârşitul anului trecut ar fi trebuit să prindă Timişoara fără cablurile montate haotic pe toți stâlpii. Primarul Nicolae Robu a aflat mirat de existența acestei hotărâri și spune că nu sunt șanse ca ea să fie respectată prea curând. Asta, pentru că nu sunt bani.

În 2009 a fost votată o hotărâre de consiliu local care obliga, teoretic, toate firmele care se ocupă de transmisii de date şi voce să-şi îngrope „sârmele” care rup aproape sub greutatea lor stâpii. După un început furtunos, când în zona Cetate a început operaţiunea de tăiere a cablurilor aeriene nemarcate, acum nimic nu se mai taie sau îngroapă. Timişoara e la fel de plină de cabluri care împestriţează cerul.

Primarul Nicolae Robu recunoaște, senin, că habar n-avea de această hotărâre care ar fi trebuit pusă în aplicare până la finele anului 2012. Are însă, ca de obicei, idei și planuri. „Nu știam de această hotărâre din 2009, dar unul dintre proiectele mele este și să scăpăm Timișoara de aceste cabluri aeriene. Ați putut vedea o primă stradă fără cabluri aeriene, strada Mărășești. Acolo am venit cu această idee și, în plus, pot să vă spun că toate lucrările la drumuri vor fi însoțite de realizarea unor canale prin care să fie introduse toate cablurile”, afirmă edilul șef.

Consilierul local democrat liberal Constantin Sandu spune că nu se aștepta ca toate cablurile să dispară, dar, pe de altă parte, nici nu credea că nu se va face nici măcar un pas în această direcție. „În 2009, când s-a luat respectiva hotărâre de consiliu, era clar pentru toată lumea care privea oarecum realist situația că termenul nu va putea fi respectat. Însă nu m-am gândit că nici măcar o arteră nu va intra în acest program. În mai mult de trei ani, în Timișoara nu s-a îngropat niciun metru de cablu”, afirmă Sandu.

Lucrurile nu se vor schimba nici în viitorul prea apropiat. „Nu avem resurse financiare să lansăm un proiect de intervenție în forță pentru a muta totul în subteran. Nu avem acum bani pentru asta”, a conchis Nicolae Robu.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Mitoman, şarlatan, parașutat de grupuri de interese oculte. Nicolae Robu îi răspunde în stilu-i caracteristic lui Dominic Fritz

Aşa cum era de aşteptat, fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-a răspuns succesorului său,…

4 ore ago

Dominic Fritz le cere PSD-iştilor să se delimiteze de intimidările la care este supusă jurnalista Emilia Şercan

Președintele USR, Dominic Fritz, le-a cerut celor din PSD să se ”delimiteze public și imediat…

5 ore ago

„Vitezist” pe treisferturi! Jucător din Africa de Sud, al treilea transfer pentru SCM USV Timișoara

Câștigătoarea Cupei și Supercupei României în 2025, SCM USV Timișoara, continuă campania de transferuri. După…

8 ore ago

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

11 ore ago

Front comun in fața ANI. USR anunță: “Interpretarea legii de către ANI în cazul Paulei Romocean este complet disproporționată și absurdă”

Filiala județeană Timiş a USR se adaugă celor care contestă informațiile despre incompatibilitatea viceprimarului Timișoarei,…

11 ore ago

Accident grav pe centura ocolitoare! Un șofer a rămas încarcerat/Update. Conducătorul auto a murit

Marți 13, zi cu ghinion pe șoselele din Timiș. Accident grav pe centura ocolitoare a…

11 ore ago