ASR Principele Radu al României vine, joi, la Timișoara, unde va participa la două evenimente ale editurii Curtea Veche: lansarea primelor opt volume din colecția „Cărțile copilăriei” și prezentarea noutăților colecției „Casa Regală”.
Principele Radu se va întâlni, de la ora 14, cu cu micii cititori și cu părinții lor la Liceul cu Program Sportiv „Banatul”, cărora le va vorbi unde va despre colecția „Cărțile copilăriei”. Aceasta include repovestiri după volume consacrate din literatura universală, prezentate într-o formă atractivă şi adaptate nivelului de înţelegere al copiilor cu vârste între 8 şi 14 ani.
Printre titlurile publicate până în acest moment se numără „Peter Pan”, „Aventurile lui Sherlock Holmes”, „Marile speranţe”, „Black Beauty” și „Cocoşatul de la Notre-Dame”. De la ora 16, Principele Radu va lansa, la Cărturești din Iulius Mall, volumele „Monarhiile secolului XXI”, „Anul Regelui”, „Ana. Portretul Reginei” și „Mașinile Regelui”, care fac parte din Colecția Regală de la Curtea Veche Publishing.
Demersul editurii Curtea Veche A are la bază statisticile din ce în ce mai îngrijorătoare privind rezultatele slabe în sistemul educaţional, scăderea dramatică a lecturii în rândul copiilor, dificultăţi în înţelerea textelor, dar şi lipsa programelor de lectură. „Numărul cititorilor de carte a scăzut îngrijorător în România. Tot mai puține volume ajung în mâinile copiilor și adolescenților, tot mai puține titluri se așază în biblioteca de familie a contemporanilor noștri. Familia Regală a României de astăzi crede că ignorarea cuvântului tipărit între copertele cărții este o vulnerabilitate a națiunii și a patriei. Părinți, aduceți cartea aproape de copiii voștri! Cei mai mici români au nevoie de cărți, pentru a se întregi, ca oameni”, explică Principele Radu.
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…