Categories: Politica

Funar i-a „furat” partidul lui Vadim!

Situație hilară la PRM! Gheorghe Funar a fost ales președinte al partidului, la congresul extraordinar desfășurat la Alba Iulia, la care Vadim a fost exclus. La congres au participat peste 600 de delegaţi, desemnaţi de organizaţiile judeţene.

Scandalul din PRM intră într-o nouă etapă. Asta, după ce europarlamentarul Corneliu Vadim Tudor, liderul formațiunii încă de la înființare, a fost exclus din partid la congresul extraordinar al partidului, de la Alba Iulia. Gheorghe Funar a fost ales președinte, fapt care l-a înfuriat la culme pe Vadim. „Sunt câteva sute de persoane. PRM are 300.000 de membri. Dumitru Badea are 74 de ani, Gheorghe Acatrinei are 85 de ani. Aştia revigorează partidul? Sunt niște fripturiști care caută un stăpân”, a erupt Vadim, la auzul veștii că a fost dat afară din partidul său. Europarlamentarul susține că organizatorii congresului de la Alba Iulia ar vrea să pună PRM „la picioarele” lui Dan Voiculescu.

Nici Gheorghe Funar, alături de care Vadim s-a afișat în mai multe rânduri, n-a scăpat de limba ascuțită a poetului. „Funar parcă e împăiat”, a spus Vadim. Acesta nu recunoaște congresul de la Alba Iulia, despre care susține că e făcut cu acte false. „Marea schismă” s-a produs și în PRM Timiș, unde Ludovic Mardari a fost ales președinte săptămâna trecută, nu înainte însă ca Livius Țârnea, fostul lider al filialei, să fie dat afară.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

10 minute ago

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

47 de minute ago

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

15 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

19 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

19 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

20 de ore ago