Categories: SocialUltima ora

In cateva zeci de ore, Sorin Udrea ar putea fi liber

Tribunalul Timiș a admis, marți, cererea de eliberare a lui Sorin Udrea și a grupării sale. Interlopii nu vor putea părăsi localitatea, cu excepția lui Caius Gazibara, care rămâne după gratii, deoarece este acuzat de omor într-un alt dosar. Decizia poate fi atacată cu recurs la Curtea de Apel Timișoara.

Sorin Udrea, Stelian Mocanu, Cosma Viorel și Caius Gazibara au fost arestați la începutul lunii iunie, arestați preventiv pentru 29 de zile, fiind acuzați de constituire de grup infracțional organizat, tâlhărie și contrabandă. În plus, Udrea este acuzat de folosire de arme și muniții fără a avea acest drept și șantaj, iar Caius Gazibara, de tentativă de omor și ultraj. Darius Gazibara și Ciprian Gavrilă sunt cercetați în stare de libertate, neavând voie să părăsească orașul. Udrea a fost săltat pe 6 iunie, de pe stadionul din Chișoda, unde urmărea, din tribune, un meci din liga a patra. Pentru a-l reține, „mascații” au organizat o acțiune în forță, în timpul căreia au pus pe burtă pe toată lumea, fotbaliști și spectatori. Ultimul scandal în care a fost implicată gruparea lui Udrea s-a petrecut la mijlocul lunii mai și s-a lăsat cu o bătaie în Urgențele de la Spitalul Județean. Decizia tribunalului va putea fi contestată în curs de 24 de ore, la Curtea de Apel Timișoara. În aceste condiții, Sorin Udrea ar putea fi liber chiar miercuri.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 17 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 17.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

6 minute ago

Corpul unui bărbat a fost găsit în canalul Bega. Nu se ştie cu exactitate cauza decesului

Luni 16 martie, în jurul orei 16:40, polițiștii Secției 2 Urbane au fost sesizați cu…

12 ore ago

Cei mai activi cititori ai Bibliotecii UPT au fost recompensați

Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…

14 ore ago

Continuă programul Primăriei Timișoara de reparații și întreținere în școli. Vizate, peste 20 de școli, licee și grădinițe

Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…

15 ore ago

Cum va fi vremea în Banat până la finele lui martie

Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…

16 ore ago

Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a

După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să…

18 ore ago