Categories: PoliticaUltima ora

Moldovan ii cere lui Cojocari sa nu-si bage nasul in politica

Preşedintele PNŢCD Timiş, Valentin Moldovan, îi transmite lui Ioan Cojocari să-şi vadă de treburile administrative şi juridice, pentru că la politică alţii se pricep mai bine. Țărănistul s-a supărat după ce secretarul PMT a explicat că aleșii locali PNȚCD nu pot fi schimbați prea ușor.

Ioan Cojocari, secretarul Primăriei Timişoara, a explicat că aleşii locali PNŢCD Flavius Boncea şi Bogdan Herzog nu pot rămâne fără sprijin politic decât printr-un document semnat atât de PNŢCD, cât şi de Forumul Democrat German, alianţă sub care au candidat la alegerile locale. Președintele PNȚCD Timiș, Valentin Moldovan, s-a aprins imediat după aceste declarații. Acesta susţine că este deplasat ca Herzog şi Boncea să nu recunoască conducerea partidului, dar să deţină funcţii în numele PNŢCD. „Cojocari să-şi vadă de treburile lui administrativ-juridice. Nu trebuie să se bage în treburi politice, în politică sunt alţii. Am citit legea cu privire la statutul aleşilor locali, care reglementează astfel de situaţii, şi acolo spune că partidul nomninalizează şi partidul demite. Că IoanCojocari doreşte să extrapoleze la alianţă, rămâne de văzut. Ei (n.r. – Flavius Boncea şi Bogdan Herzog) au o problemă. Nu recunosc conducerea partidului, nu mă recunosc pe mine, nu recunosc pe nimeni, dar vor să aibă funcţii. La partid există depuse declaraţiile lor în care se vede clar că au candidat pe listele PNŢCD”, ne-a declarat Moldovan.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Afluenţă de cereri, în Timișoara, pentru noua Carte Electronică de Identitate

Direcția de Evidență a Persoanelor Timișoara informează că, până la finalul lunii noiembrie, au fost…

2 ore ago

Avize de access auto în zona Cetate, prelungite automat până la sfârșitul lunii ianuarie 2026

Primăria Timişoara anunţă că avizele de acces auto în zona Cetate vor fi prelungite automat…

2 ore ago

Pentru elaborarea noului PUG, locuitorii comunei Moşniţa Nouă sunt consultaţi prin intermediul unui chestionar

Comună aflată în continuă dezvoltare, Moşniţa Nouă are nevoie de un nou Plan Urbanistic General…

5 ore ago

Tânăr reținut pentru tâlhărie calificată în Lugoj

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Lugoj au reținut un tânăr de 25 de ani, bănuit…

8 ore ago

Iluminatul public de pe 66 de străzi din Timișoara va beneficia de modernizări de șase milioane de lei, fonduri nerambursabile

Timișoara va primi șase milioane de lei, fonduri nerambursabile, pentru îmbunătățirea iluminatului public, de la…

9 ore ago

Concluziile imobiliare ale anului 2025. Cartierul preferat al timișorenilor e Aradului, cel mai scump e în centru

Piața imobiliară timișoreană este una dintre puținele în care prețurile se păstrează încă în limita…

9 ore ago