Categories: Poli Timisoara

„Ibrahimovici de Romania” s-a inteles cu Poli

Dacă despre Alin Roman şi Alin Dobrosavlevici se ştia că au ajuns la un acord cu Poli Timişoara, ultima noutate în lotul pregătit de Aurel Şunda este un alt jucător tânăr cu selecţii la loturile de juniori ale naţionalei României. Este vorba despre Fabian Himcinschi, pe care tehnicianul timișorenilor îl cunoaște de mult timp.

Aurel Şunda a insistat pentru transferul lui Fabian Himcinschi, ultima dată la echipa italiană Empoli, anterior la Apulum Alba Iulia. Cu selecţii inclusiv la naţionala de tineret a României, Himcinschi, alături de Darius Buia, este considerat cel mai talentat atacant al generaţiei sale. Oamenii de fotbal l-au asemuit cu vedeta Ibrahimovici, mai ales când vine vorba despre capitolul forţă şi detentă la loviturile de cap. Himcinschi ar fi putut reveni în România încă din vară, dar, în cele din urmă, nu a fost păstrat în lotul Vasluiului de Ilie Stan, pe atunci antrenor la moldoveni.

Fotbalistul originar din Alba Iulia nu este un necunoscut pentru Aurel Șunda. Antrenorul lui Poli îl cunoaşte pe acesta încă de pe vremea când era antrenor la Apulum, iar Himcinschi evolua la grupele de copii şi juniori ale formaţiei ardelene. Adrian Himcinschi, tatăl lui Fabian, este unul dintre foştii colaboratori ai lui Şunda. El a fost „secundul” lui Şunda pe banca tehnică a lui Apulum Alba Iulia, dar cei doi se cunosc de multă vreme. Himcinschi senior a debutat în Liga a II-a la doar 17 ani, la Progresul Timişoara, în 1988. Fundaș de meserie, el a fost coleg în defensivă cu Aurel Şunda, care, la vremea respectivă, tocmai plecase de la Poli Timişoara pentru a evolua la Gara Mică. La o distanţă de 15 ani, Adrian Himcinschi a debutat în Liga I ca jucător la Alba Iulia, grație aceluiași Aurel Şunda. Fabian Himcinschi are toate şansele să fie promovat în Liga I tot de Aurel Şunda, cu diferenţa că acesta îşi va face debutul în sezonul de elită la nici 20 de ani, în vreme ce tatăl său a debutat la 32 de ani. (sursa foto: sport.rol.ro)

Share
Published by
Sabin Cara

Recent Posts

Marilen Pirtea: “PSD a încasat în Parlament, nu doar o înfrângere, ci o lecție”

Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…

21 de minute ago

Lucrările de construcție la Centura Timișoara Vest pot începe și oficial/VIDEO

Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…

3 ore ago

Un individ care a aruncat deşeuri pe domeniul public din Ghiroda a fost prins cu ajutorul sistemului de supraveghere din comună

Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…

4 ore ago

Proiecte importante sub egida Grupurilor de Acțiune Locală! Se crează Federația GAL-urilor Urbane

Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…

4 ore ago

Proprietarii afectați de construcția Variantei de ocolire Timișoara Vest, expropriați în baza HG 654 din 20.08.2025

Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…

5 ore ago

Primăria a marcat primele locuri de parcare destinate șoferilor firmelor de distribuție, în Zona Cetate. Rezervarea, online

Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…

5 ore ago