Categories: Administratie

Strada Podeanu intra in santier, pentru a fi extinsa la patru benzi

Se anunță încă un șantier în Timișoara. De această dată, este vorba despre lărgirea la patru benzi a străzii Dr. A. P. Podeanu, până la intersecția cu Aleea FC Ripensia. Bugetul nu prevede expres fonduri pentru lucrare, dar edilii locali susțin că ea va fi făcută anul acesta.

În perioada imediat următoare, de pe strada Podeanu vor dispărea garajele și maghernițele ridicate fără autorizații. Deținătorii acestora au termen până luni să și le demoleze singuri, după care vor intra buldozerele. Odată ce zona va fi curațată, edilii locali au planuri de extindere a străzii la patru benzi. Anunțul a fost făcut de viceprimarul Traian Stoia și confirmat de primarul Nicolae Robu. „Nu sunt explicit fonduri explicit pentru aceasta, ca obiectiv de investiții, o să vedem cum facem. Ori facem o rectificare bugetară, ori facem pe reparații ale străzii, cu extindere. Încă nu am hotărât, dar în acest an vrem să facem”,a declarat Robu. Acesta susține că, în perioada următoare, va fi analizat studiul de fezabilitate pentru prelungirea Bulevardului Sudului, „pe unde e linia ferată, pe după liniile de înaltă tensiune, după sala polivalentă a Politehnicii”. „Studiul prevede, pe de o parte, prelungirea Bd. Sudului până în Podeanu și apoi lărgirea străzii Podeanu, de la intersecția cu Bd. Sudului până la Novatim, la patru benzi. Vrem să vedem cum din acel studiu de fezabilitate extragem partea aceasta”, explică primarul. Conform aceleiași surse, lărgirea străzii va fi realizată până în toamnă.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

O oră ago

Azi îl sărbătorim pe Sfântul Ştefan, primul martir al creştinătăţii. Peste 500 de mii de români îşi sărbătoresc onomastica

Credincioşii ortodocși și greco-catolicii îl sărbătoresc în cea de-a treia zi de Crăciun pe Sfântul…

2 ore ago

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…

13 ore ago

Momente magice și la Facultatea de Mecanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

19 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

20 de ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

21 de ore ago