Categories: Sport

BC Timba a transferat un fost campion al Germaniei

Sârbul Mladen Sljivancanin este primul transfer al echipei BC Timba Timişoara. Jucătorul de 29 de ani, care a jucat în ultimul sezon pentru Borac Cacak, este polivalent, putând fi folosit pe poziţiile 1,2 şi 3. Sljivancanin are o bogată experienţă în baschetul european, fiind campion al Germaniei cu echipa Frankfurt Skyliners (2006) şi câştigător al Cupei Germaniei un an mai târziu, cu aceeaşi echipă.

Alături de formaţia germană a evoluat în Euroligă. De-a lungul carierei, a mai trecut pe la formaţii ca Steaua Roşie Belgrad, Koln sau Samara. Sljivancanin a fost o prezenţă constant în naţionalele de juniori şi tineret ale Serbiei, alături de care a participat la mai multe ediţii ale Campionatului European. „Mladen Sljivancanin este un jucător despre care nu trebuie să vorbim noi prea mult. Experienţa pe care o are îl recomandă ca fiind un jucător bun. Sperăm să se adapteze cât mai repede cu noii săi colegi. Poate cea mai mare calitate a sa este polivalenţa. Eu cred că ne va putea ajuta la îndeplinirea obiectivului”, spune preşedintele BC Timba Timişoara, Sebastian Răducanu.

Share
Published by
Sabin Cara

Recent Posts

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

2 ore ago

Unde se ia programat apa la început de săptămână: Jebel, Buziaș, Cărpiniș și alte localități

În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

7 ore ago

Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat

Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…

10 ore ago

Începând de mâine, autobuzul M39 va avea capăt de linie la Foeni, nu la Otelec

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…

10 ore ago

Început bun, final cu emoții! Timișoara bate Tg. Jiu la un punct diferență

SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…

11 ore ago

La Muzeul Apei are loc evenimentul O lume într-o picătură

Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…

11 ore ago