Categories: Economic

Nimeni nu vrea „Semmeringul banatean”! A treia licitatie degeaba pentru Oravita-Anina

CFR a scos la licitație aproape 1.080 de kilometri de cale ferată, însumând 32 de secții CF, care aparţin infrastructurii feroviare neinteroperabile. Șase dintre acestea se află pe raza de activitate a Sucursalei Regionale CF Timişoara, trei fiind adjudecate de un operator privat. Printre acestea nu se numără și cea mai veche linie ferată montană din România, Oravița – Anina.

Pe raza Regionalei CF Timișoara erau vizate Caransebeş – Bouţari, Haţeg – Subcetate, Oraviţa – Anina, Nădab – Grăniceri, Timişoara Nord – Jimbolia și Timişoara Nord – Timişoara Vest. Câștigătorii licitațiilor vor fi obligați să preia şi personalul CFR existent. Miercuri, CFR SA a anunțat că trei dintre stațiile de pe raza Regionalei Timișoara și-au găsit noi „stăpâni”. „Operatorul economic SC RC-CF Trans SRL, în calitate de gestionar de infrastructură feroviară, a adjudecat secţiile de circulaţie Nădab – Grăniceri, Timişoara Nord – Jimbolia şi Timişoara Nord – Timişoara Vest. Preluarea secţiilor adjudecate, inclusiv a serviciilor de transport feroviar public, se va face în maximum trei luni de la adjudecare”, precizează Oana Brânzan, purtătorul de cuvânt al companiei.

Contractul de închiriere este valabil patru ani. Pentru grupele de secţii neadjudecate, licitaţia pentru închiriere se va repeta pe 19 august 2014, dată limită şi pentru depunerea ofertelor. A fost cea de-a treia licitație la care nu s-a prezentat niciun doritor pentru cea mai veche linie ferată montană de pe teritoriul actual al României. Linia Oravița – Anina, supranumită „Semmeringul bănăţean”, a fost dată în folosinţă în 25 noiembrie 1863, pentru transportul de marfă. Șase ani mai târziu, au început să circule și trenurile de persoane. Pe cei 33 de kilometri sunt zece viaducte și 14 tuneluri, săpate cu dalta, ciocanul sau târnăcopul. (sursa foto: www.sandrinio.ro)

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

3 ore ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

5 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

7 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

10 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

10 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

11 ore ago