Categories: Politica

Lovitura in plex pentru Ponta de la Bruxelles! Premierul a gasit vinovatul: Basescu

România nu va prelua, probabil, portofoliul pentru Dezvoltare Regională din cadrul Comisiei Europene, ci acela de mult mai slab cotat, de Situații de urgență și ajutor umanitar. Informația a fost dată de situl gandul.info, care citează un ziarist bulgar care a prezentat un ultim draft al organigramei CE.

Premierul Victor Ponta se lăuda, miercuri, la întoarcerea din China, că a negociat „pentru România” comisariatul extrem de important al Dezvoltării Regionale. Acesta va fi preluat însă de Croația, o țară nou venită în Uniunea Europeană. „În urma unor negocieri extrem de lungi și extrem de complicate, în condițiile în care România nu putea să păstreze agricultura, pentru că nicio țară nu-și va păstra portofoliul avut anterior, eu am obținut pentru România, nu pentru Guvernul României, nu pentru un român, am obținut pentru România cel mai important portofoliu din CE pentru noi”, se bătea Ponta cu cărămida în piept. Se pare însă că lupta sa pentru România n-a avut niciun efect, țara noastră urmând să preia unul dintre cele mai insignifiante portofolii din CE. Ponta n-a făcut nicio declarație vizavi de marele „succes” care se profilează, așa cum nu au făcut nici televiziunile din spatele său, care au vuit mai multe zile pe marginea „victoriei istorice” a premierului.

UPDATE: După o perioadă de tăcere, televiziunile aflate în slujba lui Victor Ponta au reacționat la vestea venită de la Bruxelles. Cum era de așteptat, s-a descoperit cine este vinovatul pentru că negocierile lui Ponta au eșuat. Sau poate e din nou vorba de proverbialele minciuni ale lui Ponta, care se lăuda că a primit portofoliul Dezvoltării Regionale. Astfel, Felix TV și Ghiță TV au anunțat că Traian Băsescu este marele vinovat pentru eșec. În timpul ședinței de guvern, premierul Victor Ponta a preluat ideea, incriminându-i pentru propriul eșec, pe lângă Băsescu, și pe Vasile Blaga și Klaus Iohannis.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

33 de minute ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

2 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

3 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

4 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

4 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

4 ore ago