Categories: Timp liberUltima ora

Holograf a cantat pentru 60 de ani de Radio Timisoara / FOTO

Pentru că spre seară ploaia torențială care a căzut sâmbătă s-a oprit, timișorenii care au rămas în oraș în mini-vacanța de 1 mai au luat cu asalt Piața Operei. La aniversarea a 60 de ani, Radio Timișoara a dat drumul distracției, oferindu-le ascultătorilor un concert Holograf. Sărbătoarea continuă până marți.

Prima emisiune a Radio Timișoara a fost transmisă în eter pe 5 mai 1955, când vocile Emiliei Culea și a lui Andrei Dângă au pătruns în casele bănățenilor. 60 de ani mai târziu, Radio Timișoara înseamnă emisiuni în zece limbi transmise pe patru frecvenţe, care acoperă mare parte a judeţelor din vestului României. Toate cele trei programe, FM, AM şi Arad FM, sunt transmise și online, așa că pot fi ascultate din orice colţ al lumii. Aniversarea unei astfel de vârste rotunde a început sâmbătă, cu piticul și copiii de la „Piti-Show”, micii artiști de la The Wizards, trupele Corso și Pragu’ de sus. Seara s-a încheiat cu un concert Holograf, Bittman & co fiind aplaudați la scenă deschisă de miile de spectatori care au cântat non-stop alături de ei.

Duminică seara, Radio Timișoara a pregătit un alt spectacol de ținută, într-o altă cheie însă. De la ora 20 este programată o gală de operă, operetă și balet, cu participarea extraordinară a soliștilor vocali și de bale: Narcisa Brumar, Lăcrimioara Cristescu, Crina Vezentan, Gabriella Varvari, Alina Mihai, Cristian Bălășeșcu, Remus Alăzăroae, Cristian Rudic, George Proca, Alin Radu, a Cvartetului „Incanto Quartetto”, a Orchestrei și Corului ORT. Petrecerea aniversară se încheie marți. Între orele 10 și 14, are loc, la sediul de pe str. Pestalozzi, nr. 14 A, la Ziua Porților Deschise, iar de la ora 19, la Sala Capitol va avea loc un spectacol folcloric. Din Arad participă grupul vocal „Sânzienele” îndrumat de prof. Marioara Miclea, Petrică Paşca, Cornelia Căprariu Roman şi Roxana Suciu, din Bihor vin Florica Zaha, Liviu Buţiu şi Antonela Ferche Buţiu, din Caraş-Severin, Petrică Miulescu Irimică, Maria Didraga şi Iasmina Iova, din Hunedoara, Cristian Fodor, Ovidiu Olari şi Lorena Pascu, iar din Timiş, Liliana Laichici, fraţii Radu şi Ilie Vincu şi Georgiana Necşa. Spectacolul va fi transmis în direct de Radio Timişoara, TVR Timişoara şi va fi preluat de TVR 3.

Invalid Displayed Gallery

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

6 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

8 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

10 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

11 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

12 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

12 ore ago