Categories: Politicieni

Robu continua razboiul cu PSD: boicot contra minciuna patologica

Încă o nouă licitație organizată de Primăria Timișoara fost contestată în ultimul moment, iar Nicolae Robu vorbește din nou de un boicot al PSD. Social-democrații îl acuză de „minciună patologică” și consideră că edilul nu mai are nicio șansă să devină… competent. Sunt semne clare că se apropie o campanie electorală foarte contondentă.

Strada Chimiștilor, o arteră înfundată de câteva sute de metri, situată în Calea Buziașului, ar trebui să intre în șantier în acest an. Bugetul local prevede 2,2 milioane de lei în acest scop și a fost lansată licitația pentru execuție. Procedura a fost însă contestată, astfel că primarul Nicolae Robu a găsit încă un motiv să arunce săgeți înspre PSD. „S-a depus contestație, tot în ultima zi, pentru lucrarea de reabilitare a străzii Chimiștilor. O firmă a unui cunoscut membru PSD a depus, după licitația electronică, contestație direct la autoritatea națională. Firma s-a clasat pe locul patru și nu a avut nimic de comentat în restul etapelor. S-a intrat în faza finală de competiție de preț, firma respectivă s-a clasat pe locul al patrulea și după ce s-a încheiat licitația electronică a depus contestație. Este un boicot”, a declarat edilul. Robu nu mai are acum niciun dubiu: social-democrații, susține el, vor face tot ce pot pentru a pune în roate proiectelor Timișoarei. „PSD se străduiește mereu să facă rău. Din fericire, eu și colegii mei de echipă reușim, de cele mai multe ori, să contracarăm acest rău. (…) Sper ca timișorenii să tragă concluzia care trebuie trasă. Vine momentul votului. Timișoara va avea nevoie, pentru următorii patru ani, de un consiliu local pus în slujba timișorenilor. Votul trebuie să fie astfel încât cel puțin două treimi din consilieri să fie în tabăra care servește onest, cu dedicare, respectând legea (…) Mă refer la tabăra liberală”, a mai afirmat primarul.

Replica PSD nu s-a lăsat așteptată, iar social-democrații nu fac nici ei economie de cuvinte grele. „Scenariul grobian cu minciuni, dezinformări, jigniri şi acuze nefondate s-a repetat, cu Nicolae Robu în rol principal, ca de obicei. Vremelnicul edil al Timişoarei perpetuează minciuna cu un tupeu ieşit din comun, acuzând Partidul Social Democrat pentru nereuşitele sale personale, şi îşi ascunde incompetenţa în spatele unor dezinformări grosolane”, se precizează într-un comunicat al PSD Timișoara. Social-democrații i-au pus și un diagnostic edilului. „Minciuna patologică merge mai departe şi se încearcă acoperirea altor fracturi ale competenţei mult clamate de Robu. Licitaţiile contestate despre care vorbeşte edilul sunt aruncate, din nou, în curtea PSD. Fără argumente, fără dovezi, doar din dorinţa de a masca grosolana sa incompetenţă. Pentru o clară informare, trebuie spus că licitaţia de la Pasajul Jiul a fost contestată de o societate cu sediul într-o comună din Sibiu, unde întâmplător primarul este coleg de partid cu Nicolae Robu. Începem să ne obişnuim cu comportamentul total neadecvat al primarului Timişoarei (…) Sperăm totuşi, ca nivelul discursului politic să crească în tabăra liberală, la fel cum ne-am dori ca şi competenţa lui Nicolae Robu să sporească. În acest caz, însă, nu credem că mai poate fi îndreptat ceva”, se mai precizează în același comunicat

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

5 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

8 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

10 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

11 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

11 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

12 ore ago