Categories: Social

Aproape 40 000 de timisoreni in Piata Operei: Ii cerem lui Grindeanu retragerea din politica! / FOTO

E sâmbătă, zi liberă, și asta se vede: pe platoul din fața Operei Române aproape că nu mai ai loc să arunci un ac, iar coloanele de protestatari încă vin spre centrul Timișoarei. Nici anunțul probabilei renunțări la celebra de acum Ordonanța 13 și nici ploaia care și-a făcut apariția nu i-au ținut în casă pe oameni.

Timișorenii se țin de promisiune și vin în număr mare în Piața Victoriei, unde organizatorii protestelor așteaptă, în cea de-a cincea zi de ieșit în stradă, 50.000 de oameni. S-a venit, la fel ca vineri seară, în coloane din mai multe cartiere, iar platoul din fața Operei Române a devenit în scurt timp neîncăpător. A început să plouă, dar asta nu-i sperie pe protestatari, care au adus, din nou, steaguri și bannere și scandează. Între timp, este așteptat un anunț al premierului Sorin Grindeanu, referitor la retragerea ordonanței și au căzut deja primii stropi de ploaie.
Update:Piata Operei este aproape plina. Sunt in jur de 40.000 de oameni care le cer lui Liviu Dragnea, Calin Popescu Tariceanu si Sorin Grindeanu sa se retraga din politica.
Sâmbătă seară nu s-a mai plecat în marș prin oraș, ci s-a cântat. Protestul s-a încheiat în jurul orei 22.30 și urmează să fie reluat duminică seară, tot de la ora 19. Cu un ceas înainte se va pleca din cartiere spre centru.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3366″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

O oră ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

2 ore ago

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

18 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

18 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

20 de ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

21 de ore ago