Incepe montarea. Pasajul Popa Sapca vine tare din urma, spune Robu / VIDEO

În zona Popa Șapcă aproape s-au terminat lucrările la rețelele de utilități și a început montarea „puzzle”-ului din care va fi construit noului pasaj. Primarul Nicolae Robu spune că se fac toate eforturile ca șantierul să fie închis înainte de venirea iernii, dar le reamintește timișorenilor că termenul de finalizare a lucrării este aprilie 2018.

„Pasajul Popa Șapcă vine tare din urmă! Se fac ultimele operații de realizare a rețelelor de utilități și a început montarea primelor elemente prefabricate ale noului pasaj. Menționez că piesa din care se vede puțin în prima poză în partea stângă a imaginii – o «aripioară» – este identică cu cea aflată puțin mai la dreapta, asta așa, ca să ne facem o imagine asupra adâncimii până la care se ajunge cu lucrările, de fapt”, a anunțat, luni, primarul Nicolae Robu. Podul pasajului Popa Șapcă are 25 metri lungime și 4.4 metri lățime și urmează să fie montat peste câteva zile, după ce se termină montarea elementelor. Pe 21 august ar urma să fie întreruptă circulația trenurilor, iar călătorii să fie duși spre Gara de Est cu autobuze. „Reiterez: deși termenul contractual este aprilie 2018, facem tot posibilul ca pasajul Popa Șapcă să fie finalizat până la venirea iernii, ceea ce înseamnă cu jumătate de an mai devreme”, a mai spus Robu. Proiectul aflat în derulare se referă la lărgirea la patru benzi a străzii Popa Șapcă și a Bd. Antenei, dar și crearea de trotuare și piste de biciclete noi. Va fi amenajată, de asemenea, intersecția str. Aristide Demetriade cu Popa Șapcă și Bd. Antenei. Lucrarea costă 28,5 milioane de lei, cu tot cu TVA, și este executată de asocierea SC Sylc Con Trans SRL – SC Tableros Y Puentes SA – SC Petrucco SA.

Posted by Nicolae Robu on Monday, August 14, 2017

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

26 de minute ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

30 de minute ago

Au fost introduse restricții de circulație la trecerea peste calea ferată de la Cărpiniș

Circulația rutieră se va desfășura în perioada următoare cu dificultăți în zona trecerii peste calea…

34 de minute ago

Centru dedicat persoanelor vârstnice la Moşniţa Nouă. A fost semnat contractul de finanțare

În localitatea Urseni, comuna Moşniţa Nouă, se va ridica un centru dedicat persoanelor vârstnice și…

49 de minute ago

UVT își extinde colaborările în regiunea Asia-Pacific

Universitatea de Vest Timișoara ia parte săptămâna aceasta la a 19-a ediție a conferinței și…

O oră ago

Timișoara găzduiește Convenția Internațională de Cosmetologie, eveniment dedicate exclusiv cosmeticii profesionale din România

În perioada 3-5 martie 2026, Timișoara devine capitala înfrumusețării din România, aici organizându-se un eveniment…

2 ore ago