În jur de 1.000 de oameni au protestat, vineri, în fața Prefecturii Timiș. Au fost atât membri ai BNS, cât și angajați din IT. Oamenii reclamă, pe de o parte, transferul contribuțiilor sociale de la angajator la angajat și, pe de alta, scăderea salariilor personalului din domeniul IT.
Aproximativ 1.000 de sindicaliști au protestat, vineri, în fața Prefecturii Timiș. Oamenii s-au ținut de cuvânt și au ieșit în stradă în număr mare. Au venit cu tobe, cu vuvuzele și cu tot felul de pancarte. Pe acestea se putea citi „Producem 6% din PIB, ne luați 6% din salarii”, „Nu experimentelor sociale pe români!” sau „Shift + Delete, legea fiscală”. Acțiunile de protest are ca temă centrală transferul contribuțiilor sociale de la angajator la angajat, iar IT-știi reclamă scăderea salariilor. S-a scandat, la un moment dat, „Demisia”, după ce Dumitru Costin, liderul BNS, a explicat că guvernul a creat toate premisele pentru a arunca în haos economia din România. O delegație a protestatarilor s-a întâlnit cu prefectul Eva Georgeta Andreaș, căreia i-au înmânat o listă cu nemulțumirile lor.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3704″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…
În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…
SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…
Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…