Categories: Social

Timisoara sta cu lumina aprinsa de Ora Pamantului. Robu: Nu are sens sa cream disconfort

Capitala Earth Hour România 2013 nu mai stinge lumina de „Ora Pământului”. Este decizia primarului Timișoara, care spune că putem celebra acest moment fără „crearea de disconfort” pentru cetățeni. Altfel, sâmbătă, 23 martie, vor fi concerte, dans cu focul și telescoape în Piața Libertății.

„Municipiul Timişoara, Capitala Earth Hour România 2013, sărbătoreşte Ora Pământului sâmbătă, 24 martie 2018, între orele 20.30 și 21.30, în colaborare cu WWF ROMÂNIA, alături de cetăţeni, organizaţii, instituţii şi oraşe de pe întreg globul. Mesajul şi îndemnul pentru comunitatea Earth Hour din România este «Dăruieşte naturii energia ta». Cetăţenii sunt invitaţi să stingă luminile și să petreacă o oră în aer liber, la o plimbare prin oraș, împreună cu prietenii, vecinii, familia, colegii, să protejeze natura, să recicleze, să folosescă mai mult sursele regenerabile de energie şi să încerce să-şi schimbe obiceiurile de consum”, sună invitația oficială adresată de primărie timișorenilor.

Și totuși… dacă simplii cetățeni sunt îndemnați să stingă luminile, pe străzile Timișoarei, iluminatul stradal nu va fi oprit. Edilul șef invocă confortul! „Nu mai stingem becurile, nu are niciun sens să ne creăm acest disconfort. Noi omagiem pământul altfel, nu credem că este în interesul nimănui să stăm în întuneric o oră. Cetățenii pot să le stingă dacă doresc, dar noi nu. Noi am sărbătorit Ora Pământului de foarte multe ori și putem să nu mai stăm în beznă această sâmbătă. Dacă aproape seară de seară cartiere întregi erau în beznă, acum lucrurile acestea se întâmplă mai rar. S-a intervenit la nivel de infrastructură și s-au cheltuit niște bani așa cum era firesc să se facă de multă vreme”, a declarat Nicolae Robu.

Pentru a marca totuși Ora Pământului, municipalitatea timişoreană, prin Casa de Cultură, în parteneriat cu Ministerul Culturii și Societatea Română pentru Astronomie Culturală, organizează în Piaţa Libertăţii mai multe evenimente. Astfel, la ora 20, vor fi montate 10 telescoape astronomice prin care vizitatorii vor putea observa bolta cerească. Între orele 20 și 21 vor fi prezente coruri de copii din cadrul programului național Cantus Mundi. De la ora 21 până la 22, Peregrinii și Deep 6 Project vor susține spectacolul „Ignem Terrae”, un moment artistic ce va îmbina dansul cu focul.

Share
Published by
editor

Recent Posts

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

10 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

11 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

12 ore ago

Generația de aur a juniorilor CFR Timișoara se pregătește în Antalya pentru un an cu multe provocări

În ciuda dificultăților și a problemelor cotidiene, la Gara Mare se face un proiect fantastic,…

13 ore ago

A devenit funcțională stația de autobuz nou înființată la Parcul Botanic

Așa cum Primăria Timișoara anunțase în urmă cu mai multe luni, la Parcul Botanic a…

14 ore ago

La Oloșag a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. Au fost luate deja primele măsuri

În județul Timiș a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. De această…

14 ore ago