Elevii de la Colegiul Național „Coriolan Brediceanu” din Lugoj au obținut patru distincții la olimpiadele naționale în această perioadă. Un elev din clasa a X-a va face parte din lotul național al României și va merge la Balcaniada de matematică.
Pe lângă Miriam Faur, care s-a clasat pe prima treaptă a podiumului național la Olimpiada de Limba germană modernă, au obținut premii și alți elevi ai colegiului:
„Copii, suntem extrem de mândri de voi toți. Munca și perseverența voastră nu fac decât să demonstreze că merită încă să vrei să știi mereu mai mult, și că inteligență pusă în slujba binelui nu poate fi învinsă de nimic. Per aspera ad astra, dragii noștri!”, transmit reprezentanții colegiului din Lugoj pe pagina de facebook a instituției de învățământ.
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…
În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…