Categories: Sănătate

Aleargă la Timișoara în sprijinul pacienților cu epilepsie. Vor intra în cursă și medici și asistente

Medici, asistente și iubitorii ai mișcării vor alerga, la Timișoara, pentru înființarea de centre destinate persoanelor care suferă de epilepsie. Crosul, pe o distanță de cinci kilometri, va avea startul în Piața Libertății.

Crosul Epilepsy Challenge va avea loc la Timișoara, în 26 mai, începând cu ora 10, cu start din Piața Libertății. Este un proiect al Cluburilor Lions, pentru care vă puteți înscrie aici. „Proiectul «Telemedicina în Epilepsie» a fost iniţiat în 2016 de un grup de medici, susţinut de Asociaţia Cluburilor Lions România si sponsori. Există încă diferenţe majore între modurile în care se abordează problema epilepsiei în arii geografice din ţară, atât din cauza echipamentelor medicale, cât şi a gradului de pregătire a personalului medical. Telemedicina în epilepsie oferă şansa oricărui pacient la un diagnostic timpuriu şi corect al formei de epilepsie, la monitorizarea evoluţiei în timp, acasă sau cât mai aproape de casa pacientului, care nu va mai fi nevoit să facă drumuri lungi şi costisitoare spre centrele universitare. Practic, un pacient dintr-un oraş îndepărtat, intr-o zonă slab deservită medical are şansa de a fi consultat de un specialist din ţară sau din străinătate cu mare experienţă”, spune dr. Bogdan Florea, coordonatorul Telepilepsy – Telemedicina în Epilepsie în România.

Scopul acestei acţiuni de a strânge fondurile necesare înfiinţării de noi centre de epilepsie și monitorizare în diferite zone geografice din România, conectate atât între ele, cât și cu centre universitare din țară și din străinătate. Oficial sunt înregistrate 130.000 persoane cu epilepsie, dar numărul real în România se apropie de 400.000.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

6 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

11 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

12 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

14 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

15 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

15 ore ago