Cele mai interesante aplicații multimedia dezvoltate de studenți vor fi prezentate, la finalul săptămânii, la Timișoara. Universitatea Politehnica, prin Centrul Multimedia, organizează a cincea ediție a concursului Interactive Digital Media Student Contest.
Interactive Digital Media Student Contest, competiția studențească care își propune să stimuleze creativitatea și spiritul de competiție în domeniul multimedia, a ajuns la ediția cu numărul 5. Studenți, dar și elevi de liceu pasionați de dezvoltarea unor aplicații multimedia își vor prezenta cele mai interesante proiecte și vor interacționa cu reprezentanți ai mediul economic. Secțiunile Concursului IDMSC 2018:
La concurs se pot înscrie atât participanți individuali, cât și echipe. Ei își vor susține proiectele în fața juriului și a celorlalți participanți vineri, 18 mai, de la ora 10, în Sala Polivalentă a Bibliotecii UPT. Jurizarea și premierea vor avea loc în aceeași zi. „Continuăm experiența plăcută a anilor trecuți prin organizarea acelorași secțiuni, cu o mențiune specială pentru Internetul Obiectelor, care s-a dovedit foarte atractivă anul trecut. Competiția este un prilej important pentru studenții pasionați de multimedia, de tehnologiile interactive, web și mobile, atât prin deschiderea față de angajatorii din domeniu, cât și prin premiile atractive pe care le pune la dispoziție”, spune prof. dr. ing. Radu Vasiu, directorul Centrului Multimedia al UPT. Centrul Multimedia, înființat în 1996, desfășoară activități educaționale, de cercetare și inovare în contextul tehnologiilor informationale și de comunicare.
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…