Primăria lui Robu a secretizat concursul Romaniței Jumanca. Cine i-a pus pile fruntașei PSD la primar

Motto: „Mă știți, sunt un om ultracorect, ultracinstit și cu respect total față de lege” – Nicolae Robu, primarul Timișoarei

În Primăria Timișoara condusă de liberalul Nicolae Robu s-a instituit omerta în jurul unui concurs cu dedicație. Este vorba de cel în care președintele Organizației de Femei a PSD Timiș, Romanița Jumanca, s-a înscris pentru un post la Direcția de Mediu, o etapă a drumului spre scaunul de prefect. Ultracorectul Robu și-a dat acordul la acest blat, la intervenția a două personaje: fostul PSD-ist Radu Țoancă și liberala Liliana Oneț.

În urmă cu aproape două săptămâni, deBanat.ro relata faptul că printre cei care s-au înscris la un concurs pentru un post în Primăria Timișora se număra și Romanița Jumanca, vicepreședinte al PSD Timiș și președintele Organizației de Femei a PSD Timiș. Profesoară de limba engleză, Jumanca viza o funcție de consilier 1 principal la Serviciul Reglementare Monitorizare Proiecte și Ameliorare Mediu. Evident, n-a fost visul PSD-istei, care este și cadru universitar, să lucreze într-o funcție banală în primăria ultracinstitului Nicolae Robu, angajarea având un alt scop. Și anume, obținerea unei patalamale de funcționar public care ar urma s-o propulseze în funcția de prefect de Timiș. Funcție pe care i-a promis-o chiar omoloaga sa de la nivel național, nimeni alta decât cunoscuta intelectuală Vasilica Dăncilă. Așadar, primăria condusă de libealul Nicolae Robu era în această coțcărie PSD-istă doar o unealtă.

Concursul a avut loc în urmă cu aproape o săptămînă, respectiv pe 17 mai. Tot atunci au avut loc concursuri și pentru alte posturi. Ei bine, primăria ultracorectului Robu a afișat rezultatele la toate concursurile, cu excepția celui de la Mediu, unde s-a prezentat Romanița Jumanca. În cel mai pur stil mafiot (ca să nu zicem interlop), în jurul acestui concurs a fost impusă omerta în primăria celui cu mare respect pentru lege. Deși lucrările au fost corectate, potivit mai multor surse. Dacă săptămâna trecută aveam o dilemă, respectiv dacă Robu știe sau nu de această golănie care se întâmplă sub el, avem acum și răspunsul: știe!

La ultracorectul Robu au venit două personaje pentru a-i prezenta cazul PSD-istei și a-i cere ajutor. Pe românește, o pilă. Este vorba de fostul PSD-ist Radu Țoancă, acum colaborator al lui Robu întru distrugerea sportului timișorean, respectiv lidera liberală Liliana Oneț. Primul este chiar nașul Romaniței Jumanca, iar a doua, o foarte bună prietenă. Adică un fel de USL-ism feminist! De altfel, Robu n-a ascuns în unele cercuri că a intrat în aceată combinație urât mirositoare. Altfel, trebuie observat că, în timp ce la nivel național, liberalii parcă s-au dezmorțit și încep să facă opoziție, Nicolae Robu continuă blaturile ascunse cu PSD. Or, una din directivele președintelui Ludovic Orban a fost chiar: „Fără blaturi cu PSD!”, cu amenințarea excluderii din partid. Găsiți aici numele celor înscriși la concurs, iar în galeria foto anexată articolului rezultatele publicate pe site-ul PMT.

 

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Ilie Bolojan anunţă finalul măsurilor de ajustare bugetară. Începe relansarea economică

Premierul Ilie Bolojan a susţinut în această seară prima sa conferință de presă din acest…

4 ore ago

La Timișoara a fost lansat acceleratorul de afaceri Vest Ventures

Romanian Startup Summit, eveniment dedicat îmbunătățirii accesului la finanțare și accelerării creșterii start-upurilor din Vestul…

6 ore ago

USR Timiş, atac devastator la PNL Timiş: “Cine face bani din centrul Timișoarei? Tot ei”. „Păcatul” de-a nu plăti chirie direct la PNL

În ultima perioadă, PNL Timiș a demarat o întreagă campanie împotriva unui ONG local, Kenosis,…

6 ore ago

Consiliul Județean Timiș pregătește o investiție de aproape o sută de milioane de euro pentru un drum

Județul Timiș se pregătește de cea mai mare investiție realizată de un consiliu județean din…

7 ore ago

Constructorul a pornit lucrările de reabilitare și modernizare a drumului județean dintre Giarmata și Alioș

Compania Strabag a pornit lucrările de modernizare a drumului județean 691, tronsonul de la nodul…

8 ore ago

În fiecare zi de marţi, la Ghiroda se vinde peşte viu din propria pescărie

Începând din această săptămână, în fiecare zi de marți, între orele 12:00 - 18:00, în…

9 ore ago