Categories: Partide

PSD iese în stradă pe 9 iunie! Ca s-o sprijine pe Vasilica Viorica Dăncilă

Mult discutatul miting pe care vrea să-l organizeze PSD va avea loc pe 9 iunie. Social-democrații par să fi renunțat la ideea de a aduce în Capitală 1 milion de oameni care să scandeze în favoarea Guvernului Dăncilă, așa că vor organiza manifestații de stradă și în țară.

Social-democrații vor organiza un miting pro-Dăncilă sâmbătă, pe 9 iunie, în București. Surse citate de presa centrală susțin că în aceeași zi vor avea loc manifestări similare în mai multe orașe. Decizia nu a fost luată într-o ședință oficială, fiind anunțată prin SMS președinților de organizații județene. PSD voia de mai multă vreme să organizeze un astfel de miting, la care să aducă 1 milion de oameni care să-și declare susținerea atât în favoarea guvernului condus de Vasilica Viorica Dăncilă, cât și în favoarea familiei tradiționale.

În urmă cu aproximativ 10 zile, la Timișoara, o ședință a Comitetului Executiv PSD Timiș, transformată într-o întâlnire regională, la care au participat și președinții organizațiilor județene din Arad, Dorel Căprar, Caraș-Severin, Ion Mocioalcă, și Hunedoara, Laurențiu Nistor, dar și vicepreședinții regionali, Natalia Intotero și Mihai Fifor. „Pe lângă problemele discutate, ridicate de colegii din cadrul PSD Timiș, s-a aprobat prin vot o rezoluție de susținere a premierului Viorica Dăncilă și a conducerii PSD de la nivel național. S-a transmis un mesaj foarte clar și din partea membrilor PSD Timiș, și din partea reprezentanților din regiune (…) Suntem pregătiți, inclusiv de a ieși în stradă, dacă va trebui să susținem”, declara președintele interimar al PSD Timiș, Călin Dobra.

UPDATE: PSD va anunța marți data mitingului de susținere a premierului Viorica Dăncilă. „Încă nu este stabilită data. Probabil că mâine (n.r.: marți) vom stabili data. E prematur să spunem acum. Ținem legătura între noi. S-ar putea să fie 9 iunie”, a declarat un lider social-democrat, citat de Mediafax.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

5 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

5 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

5 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

7 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

10 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

10 ore ago