Românii bănățeni și Marea Unire într-o expoziție la Bastionul Theresia

Muzeul Național al Banatului, sub egida CJ Timiș, organizează vineri, 23 noiembrie, de la ora 16, la Bastionul Theresia, vernisajul expoziției fotodocumentare „România în anii Primului Război Mondial. Marea Unire de la 1918 şi Banatul”.

După cum îi spune numele, expoziţia este dedicată împlinirii a 100 de ani de la Marea Unire, accentul fiind pus pe contribuția bănățenilor la acest act istoric. Expoziția este structurată pe câteva teme principale prin care sunt prezentate participarea României la Primul Război Mondial şi importanţa istorică a anului 1918 în istoria românilor. Pornind de la lupta românilor în timpul Primului Război Mondial, documentele şi fotografiile expuse reliefează entuziasmul cu care românii bănăţeni, în toamna anului 1918 au participat la autodeterminarea Banatului şi unirea sa cu România.

Expoziţia arată şi faptul că românii bănăţeni au ales, conform principiilor votului universal, un număr important de delegaţi care au participat la Marea Adunare de la Alba-lulia. La acest act al unirii Banatului cu România au aderat şi minorităţile: germani, maghiari, sârbi, care au convieţuit de secole cu românii.

Alături de prezentarea foto-documentară a evenimentelor, în expoziție pot fi admirate obiecte reprezentative din patrimoniul Muzeului Național al Banatului, între care menționăm Portretul lui Titus Olariu în primul război mondial, realizat în anul 1919 de contesa Ilona Szechenyi. Vernisajul va fi precedat de lucrările unui simpozion pe aceeași temă care va avea loc în zilele de 22 și 23 noiembrie, la Bastionul Maria Theresia, la care vor participa profesori universitari și specialiști din țară și străinătate. Deschiderea va avea loc joi, 22 noiembrie, ora 9, la Universitatea Politehnica Timișoara – Sala Senatului.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Marilen Pirtea: “PSD a încasat în Parlament, nu doar o înfrângere, ci o lecție”

Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…

O oră ago

Lucrările de construcție la Centura Timișoara Vest pot începe și oficial/VIDEO

Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…

4 ore ago

Un individ care a aruncat deşeuri pe domeniul public din Ghiroda a fost prins cu ajutorul sistemului de supraveghere din comună

Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…

5 ore ago

Proiecte importante sub egida Grupurilor de Acțiune Locală! Se crează Federația GAL-urilor Urbane

Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…

5 ore ago

Proprietarii afectați de construcția Variantei de ocolire Timișoara Vest, expropriați în baza HG 654 din 20.08.2025

Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…

6 ore ago

Primăria a marcat primele locuri de parcare destinate șoferilor firmelor de distribuție, în Zona Cetate. Rezervarea, online

Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…

6 ore ago