Invatamant

Medalie de aur la Geneva pentru Universitatea Politehnica Timișoara

Premiu important obținut de Universitatea Politehnica Timișoara, la cea de-a 47-a ediție a Salonului Internațional de Invenții de la Geneva. Instituția de învățământ superior timișoreană a obținut medalia de aur și un Premiu Taiwan pentru invenția „Memorie portabilă flash de tip stick pe interfață Ethernet”.

Medalie de aur la Geneva pentru Universitatea Politehnica Timișoara

Autorii invenției sunt Roland Szabo și Aurel Gontean, cadre didactice de la Facultatea de Electronică, Telecomunicatii și Tehnologii Informaționale a UPT. Creația celor doi se referă la o memorie flash portabilă pe interfaţă Ethernet, destinată să mărească viteza de transfer la copierea fişierelor mici şi/sau să mărească distanţa de transfer.

Memoria, conform invenţiei, cuprinde o mufă Ethernet de tip tată, montată pe o placă cu circuite imprimate având un controler Ethernet şi o memorie flash care primeşte semnalul de tact de la un cristal de cuarţ şi, opţional, un LED şi un comutator pentru protecţie la scriere, alimentate de un regulator de 3,3 V sau 5 V, alimentarea plăcii de la o sursă de tensiune electrică fiind realizată cu ajutorul unor mufe de alimentare, al unei baterii sau al unei bobine de alimentare fără fir. Această memorie portabilă flash de tip „stick” pe interfață Ethernet se poate implementa în sisteme deja existente. Se poate alimenta de la o sursă de tensiune, cum ar fi un transformator, o baterie sau de la USB.

Printre avantajele invenție se numără posibilitatea de a avea o memorie portabilă flash de tip „stick” cu viteză de scriere/citire mult mai mare (chiar și la fișiere multe și mici) decât celelalte soluții de memorii portabile flash de tip „stick” pe interfață USB, simplitatea și compatibilitatea cu sisteme de swich-uri și PC-uri deja existente.

Din partea Guvernului, diplomă și plachetă

La Salonul Internațional de Invenții de la Geneva, unde au participat aproximativ 800 de inventatori din 40 de țări, standul ROmâniei a fost realizat sub egida Ministerului Cercetării și Inovării, Direcţia Inovare și Infrastructură CDI. Au fost prezentate peste 1000 de invenții, iar 30 dintre ele au aparținut românilor.

Joi, 18 aprilie 2019, Roland Szabo s-a aflat printre cercetătorii premiați de premierul Viorica Dăncilă și ministrul cercetării şi inovării, Nicolae Hurduc, în cadrul festivității care a avut loc la Palatul Victoria. Au fost premiaţi cu diplome şi plachete 26 de reprezentanţi ai colectivelor de cercetare laureate anul acesta la Salonul Internaţional de Invenţii de la Geneva.

„Ați făcut cinste României prin succesul obținut la Salonul Internațional de Invenții de la Geneva. Comunitatea pe care care o reprezentați are un rol determinant în modernizarea, dezvoltarea și progresul societății. Sunteți deschizători de drumuri și munca dvs contribuie la creșterea economică și schimbă în bine viața oamenilor”, le-a transmis Viorica Dăncilă medaliaților români de la Geneva.

[ngg src=”galleries” ids=”4416″ display=”basic_thumbnail”]

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

Dumbrăvița părăsește Cupa României după eșecul din zăpada de la Mioveni. O face însă cu fruntea sus

Condiții speciale pentru un meci care trebuia să se joace în Banat! Așa, partida a…

7 ore ago

Campanie de colectare a deșeurilor textile, miercuri, la Ghiroda

Mâine, 11 februarie, la Ghiroda, RETIM va organiza o campanie de colectare a deșeurilor textile.…

10 ore ago

Transfer din… Italia! Politehnica își aduce o portăriță de națională

Denisa Bojenco, portăriță în vârstă de 19 ani și originară din Republica Moldova, se alătură…

12 ore ago

Curtea de Apel Timișoara a respins cererea de repunere pe rol a procesului dintre Dominic Fritz și ANI

Curtea de Apel Timișoara a respins cererea de repunere pe rol a cauzei în care…

13 ore ago

Dominic Fritz spune că PSD trebuie să se decidă dacă mai vrea la guvernare. Lideul USR afirmă că nu se teme de alegeri anticipate

Președintele USR, Dominic Fritz, susţine că partidul pe care îl conduce nu se teme de…

16 ore ago

Interes ridicat pentru noul parc din zona Bogdaneștilor. Opt firme vor să reamenajeze terenul de 8.000 de metri pătrați

Un număr de opt firme și asocieri de firme doresc să realizeze reamenajarea spațiului din…

16 ore ago