Politica

Preşedintele Klaus Iohannis avertizează Guvernul să nu dea OUG pe Justiţie până pe 26 mai

Într-o nouă declaraţie dată la Palatul Cotroceni, preşedintele Klaus Iohannis a reiterat intenţia de-a organiza un referendum pe data de 26 mai. El a mai anunţat că va face o reconsultare a Parlamentului, pentru lărgirea ariei de cuprindere a referendumului.

Odată anunţat referendumul, preşedintele Klaus Iohannis a atenţionat Guvernul să nu mai dea OUG pe probleme de justiţie, până când românii nu-şi vor spune părerea pe 26 mai. De asemenea, Iohannis a afirmat că este necesară introducerea unor noi posibilități de contestare a ordonanțelor de urgență la Curtea Constituțională, în momentul de față doar Avocatul Poporului având această atribuție. “E un lucru cunoscut că guvernarea PSD a eșuat. Mult promisele spitale, în special cele regionale, nu mai există nici măcar pe hârtie, autostrăzile s-au pierdut pe coridoarele și sertarele ministerului. Economia suferă din cauza experimentelor făcute de PSD. Dar cel mai grav e că asaltul PSD asupra justiției nu se mai termină. Un asalt constant, continuu care a început cu OUG 13, care a scos sute de mii de români în stradă, acea OUG prin care PSD-iștii au vrut să dea amnistie și grațiere. Tema nu numai că nu a fost abandonată, e păstrată și în continuare PSD-iștii doresc amnistie și grațiere pentru corupție. Eu nu pot să accept să existe amnistie și grațiere pentru corupți”, a declarat şeful statului.
El a abordat apoi tema OUG-urile care se dau în mod netransparent, fără consultări prealabile. Și asta se întânplă inclusiv în domenii extrem de sensibile, cum e politica penală. “Este obligatorie reglementarea folosirii acestor OUG-uri, cum e clar că trebuie introduse posibilități de contestare a OUG-urilor la CCR”, a spus Iohannis. Nu în ultimul rând, Iohannis a declarat că va face o reconsultare a Parlamentului pentru lărgirea ariei de curprindere a referendumului. “Ne dăm seama că acea consultare inițială pe care am făcut-o, a Parlamentului, a vizat doar o parte a marilor probleme create de PSD Așadar, voi adresa Parlamentului o nouă consultare care lărgește aria de cuprindere pentru referendum pentru a-l face mai eficient și mai puternic. Avertizez guvernul să nu emită OUG în acest domenii: justiție, politică penală, până nu se exprimă poporul, până nu cunoaștem voința suverană a românilor”, a mai declarat Iohannis.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

O oră ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

O oră ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

2 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

2 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

4 ore ago

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

4 ore ago