Diverse

Verde pentru Biciclete, la Summitul Austriac dedicat Ciclismului

Verde pentru Biciclete participă la Summitul Austriac dedicat Ciclismului. Miercuri, 29 mai, la secțiunea „Bringing Cycling Forward – International Perspectives”, Ana Munteanu (program manager Verde pentru Biciclete) va prezenta rezultatele proiectului.

Verde pentru Biciclete

Programul celui de-al 12-lea Summit al Ciclismului Austriac este organizat sub deviza „cycling.connects”.

„Ne îndreptăm cu pași repezi spre o perioadă în care cetățenii vor începe să-și ceară dreptul la un oraș sănătos, un oraș în care poluarea, zgomotul și timpul pierdut în trafic nu vor mai putea fi tolerate. La doar 655 km distanță de Timișoara, în Graz, se trag concluzii și se iau decizii. Tot la 655 de kilometri de Timișoara, politicienii au înțeles importanța și necesitatea unei infrastructuri pentru biciclete care să îndeplinească nu doar standardele de siguranță ci să și promoveze un stil de viața care să pună stare de bine a cetățenilor pe primul loc”, transmit reprezentanții Verde pentru Bicielte.

Printre invitații la acest eveniment se află și Janez Koželj, viceprimarul orașului Ljubljana, Siegfried Nagl, primarul orașului Graz și Robert Huigen, reprezentant al orașului Groningen. În Austria, Ana Munteanu va prezenta rezultatele proiectului „Vrem piste”.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

17 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

17 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

18 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

18 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

18 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

19 ore ago